پذیرش در بورس

مزایای پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه

در تمامی دنیا بازار سرمایه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ارکان اقتصاد هر کشور نقش فعالی در جذب منابع سرمایه‌گذاران و تخصیص بهینه آن به طرح‌های اقتصادی شرکت‌ها ایفا می‌کند. آن‌چه به‌وضوح مشخص است این است که رشد بازار سرمایه، موتور محرک رشد اقتصادی هر کشور بوده و به شکوفایی و افزایش کارایی تولید که ‌به‌موجب سرمایه‌گذاری‌های درست در طرح‌های سودآور به‌وجود آمده است، کمک شایانی می‌نماید.

بازار سرمایه کشور در چند سال گذشته مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته و موجب شده تا مالکان شرکت‌های بزرگ و کوچک به‌فکر پذیرش شرکت خود در بازار سرمایه و به‌تبع آن گسترش کسب‌وکار خود باشند. اما پذیرش در بازار سرمایه چه مزایایی برای صاحبان شرکت‌ها و مشاغل به‌همراه دارد. در این نوشتار سعی شده تا مزایای ورود به بازار سرمایه بازگو شود تا صاحبان مشاغل با دید باز و اطلاعات کافی مبادرت به این امر نمایند تا علاوه بر گسترش کسب‌و‌کار خویش موجبات رونق هر چه بیشتر بازار سرمایه و اقتصاد کشور را فراهم نمایند.

تأمین مالی آسان

یکی از بزرگترین دغدغه‌های صاحبان شرکت‌ها تأمین مالی برای پیش‌برد طرح‌های توسعه‌ای آتی شرکت و یا تأمین نقدینگی جاری شرکت است. با توجه به اینکه شرکت‌ها اغلب از حداکثر توان اعتباری و اخذ تسهیلات بانکی خود استفاده نموده‌اند پذیرش شرکت در بازار سرمایه می‌تواند پنجره جدیدی را به روی صاحبان سهام شرکت به‌منظور تأمین مالی بیشتر باز نماید. صاحبان شرکت‌ها با عرضه بخشی از سهام شرکتشان وجه نقد مورد نظر به‌منظور اجرای اهداف خود را به‌راحتی، در اسرع وقت و بدون انجام تشریفات خاصی از جمله سپردن وثایق مختلف به‌دست می‌آورند.

امکان استفاده از مشارکت عمومی در توسعه شرکت

با عرضه سهام شرکت در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاران زیادی از طیف‌های گوناگون جامعه به لیست سهام‌داران شرکت اضافه می‌گردند. در بسیاری از موارد می‌توان شاهد بود که در مجامع شرکت‌ها نظراتی از جانب سهام‌داران خرد شرکت به‌منظور بهبود بهره‌وری و یا توسعه شرکت مطرح می‌گردد که می‌تواند کمک شایانی به بهبود روند فروش و سودآوری شرکت و در نهایت افزایش ثروت صاحبان سهام شرکت منجر گردد.

افزایش نقدشوندگی سهام

با توجه به معاملات روزانه سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه، ورود شرکت‌ها به بورس موجب نقدشوندگی مناسب سهام آن‌ها و در نتیجه کاهش صرف نقدشوندگی سهام که از جمله ریسک‌های شرکت‌های مختلف به‌حساب می‌آید خواهد شد.

نقل و انتقال سهام به‌صورت آسان، سریع و کم‌هزینه

یکی از مسائل مهمی که صاحبان سهام شرکت‌ها با آن مواجه هستند نقل و انتقال سهام به عناوین مختلف است. این نقل و انتقال در خارج از بازار سرمایه علاوه بر فرآیندهای اداری زمان‌بر، نیاز به هزینه نسبتاً بالایی که شامل هزینه‌های دفتری و مالیات هستند، می‌باشد. اما انتقال سهام در بازار سرمایه به راحتی و در اسرع وقت در تابلوهای معاملاتی مختلف انجام خواهد شد. لازم به ذکر است در صورت انتقال سهام خارج از بازار سرمایه مالیات نقل و انتقال چندین برابر مالیات اخذشده در هنگام نقل و انتقال در بازار سرمایه است که می‌توان آن را به عنوان یکی از مزایای پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه برشمرد.

معافیت مالیاتی

مسئله‌ای که اکثر شرکت‌ها و صاحبان آن‌ها با آن دست به گریبان هستند و به‌عنوان دغدغه‌ای مهم به‌شمار می‌رود مالیات بر درآمد شرکت‌هاست. در حال حاضر مطابق قانون تجارت، شرکت‌ها می‌بایست ۲۵ درصد از سود قبل از مالیات خود را به‌عنوان مالیات پرداخت نمایند. ورود به بازار سرمایه برای شرکت‌ها معافیت مالیاتی ۱۰ درصدی به‌همراه خواهد داشت و مالیات آن‌ها را از ۲۵ درصد به ۲۲٫۵ درصد کاهش خواهد داد.

این معافیت مالیاتی برای شرکت‌هایی که سهام شناور خود را به بیش از ۲۰ درصد در بازار سرمایه برسانند افزایش پیدا خواهد کرد و شرکت‌های برخوردار از این شرایط به‌جای ۲۵ درصد از مالیات ۲۰ درصدی بهره‌مند خواهند شد.

امکان وثیقه‌گذاری سهام و اخذ ساده‌تر تسهیلات بانکی

بسیاری از شرکت‌ها به‌منظور تأمین هزینه‌های جاری و سرمایه در گردش و یا راه‌اندازی طرح‌های توسعه‌ای جدید نیازمند تأمین مالی خارج شرکتی هستند اما در اغلب موارد اخذ تسهیلات بانکی بدون وثیقه کار آسانی نیست. با توجه به اینکه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه فیلترهای گوناگونی را به‌منظور اعتبارسنجی پشت سر گذاشته‌اند و اینکه ارزش سهام شرکت توسط تحلیلگران و معامله‌گران زیادی در بازار سرمایه برآورد شده است لذا در بسیاری از موارد ارزش سهام شرکت به ارزش ذاتی آن نزدیک می‌باشد. بنابراین شرکت‌ها با توجه به نقدشوندگی بسیار بالای سهامشان در بازار سرمایه و همچنین کشف قیمت سهام مطابق عرضه و تقاضا در این بازار می‌توانند از سهام خود به‌عنوان یکی از وثایق معتبر به‌منظور اخذ تسهیلات برای اهداف فوق استفاده نمایند.

افزایش اعتبار شرکت و محصولات آن نزد عموم جامعه

با توجه به وجود تعداد بسیار بالای سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه، ورود شرکت‌ها به این بازار موجب معرفی شرکت و محصولات آن به طیف گسترده‌ای از جامعه خواهد شد که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر بازار و فروش شرکت داشته باشد. همچنین تاثیر رشد فروش شرکت در گزارش‌های منتشره از طرف شرکت به‌صورت منظم موجب اقبال سرمایه‌گذاران به محصولات آن و اثر فزاینده بر سودآوری شرکت خواهد داشت.

نظارت و پایش سهام‌داران بر عملکرد شرکت

ورود شرکت به بازار سرمایه موجب افزایش تعداد سهام‌داران شرکت شده و با توجه به افشای صورت‌های مالی شرکت در سامانه‌های اطلاعاتی بازار سرمایه، افراد بیشتری عملکرد مدیریت شرکت را مورد بررسی قرار خواهند داد. از آنجا که مهمترین و اصلی‌ترین وظیفه مدیریت شرکت حداکثر کردن ثروت سهام‌داران است لذا بررسی صورت‌های مالی و عملکرد مدیریت توسط تحلیلگران خبره و حرفه‌ای بازار سرمایه موجب بهبود روند مدیریت و دریافت پیشنهادات کارساز به‌منظور افزایش سودآوری شرکت خواهد شد. بنابراین از این مورد می‌توان به یکی از مهمترین مزایای ورود به بورس به‌منظور بهینه کردن ساختار مدیریت و سودآوری شرکت اشاره نمود.

افزایش قدرت چانه‌زنی شرکت‌ها در مورد دولت و سایر نهادها

با توجه به اینکه محصولات بسیاری از شرکت‌ها مشمول نرخ‌گذاری‌ دستوری است لذا به‌رغم افزایش نرخ مواد اولیه تولیدی، شرکت‌ها قادر به افزایش نرخ محصولات خود نیستند که این موضوع فشار بسیار زیادی بر مدیریت به‌منظور حفظ سودآوری شرکت و کسب بازده مورد انتظار صاحبان سهام شرکت اعمال می‌کند. در صورت پذیرش شرکت در بازار سرمایه و با توجه به دخیل بودن تعداد بسیار زیاد سهام‌داران در سود شرکت و تاثیرگذاری میزان سودآوری بر طیف وسیعی از جامعه، قدرت چانه‌زنی مدیریت به‌منظور دریافت امتیازات گوناگون از نهادهای نظارتی افزایش پیدا خواهد کرد.

نامیرا شدن شرکت

بسیاری از شرکت‌های موفق توسط کارآفرینان برتر تأسیس شده و با انگیزه بسیار بالا و تلاش‌های شبانه‌روزی این افراد به سودآوری‌های بسیار مناسبی دست یافته‌اند. همواره یکی از بزرگترین دغدغه‌های صاحبان شرکت‌ها اداره کسب‌وکار تأسیس‌شده به‌وسیله آنان و بهبود روند سودآوری شرکت مطابق چشم‌انداز‌های خود توسط مدیران بعدی که اغلب نسل‌های بعدی این خانواده‌ها هستند، می‌باشد. اما متأسفانه در بسیاری از موارد می‌توان شاهد این موضوع بود که بسیاری از کسب‌وکارهای موفق که توسط خانواده‌ها اداره می‌شد بعد از چندین نسل و به‌دلیل اداره نامناسب شرکت و تغییر اهداف آن به ورطه نابودی کشیده شده است. ورود شرکت به بازار سرمایه می‌تواند متضمن ادامه فعالیت شرکت و مدیریت آن به بهترین نحو ممکن باشد چرا که اکثریت صاحبان سهام شرکت‌ها با تحلیل فعالیت و سودآوری شرکت، بی‌وقفه به مشورت و نظردهی در مورد مدیریت می‌پردازند که همین امر موجب پایداری روند سودآوری شرکت و ادامه مستمر فعالیت آن گردد.

معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس

شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه در بعضی موارد از معافیت‌هایی توسط نهادهای نظارتی برخوردار خواهند شد. به‌عنوان مثال در سال ۱۳۹۷ این شرکت‌ها صاحب امتیاز معافیت مالیاتی در افزایش سرمایه از محل سود انباشته شدند فلذا بسیاری از شرکت‌ها در سال مورد نظر از این محل افزایش سرمایه داده و از این امتیاز برخوردار شدند.

با توجه به موارد ذکر شده ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای صاحبان سهام این شرکت‌ها داشته باشد و این افراد می‌توانند با پذیرش شرکتشان به بازار سرمایه می‌توانند علاوه بر برخورداری از هر یک از مزایای فوق، موجب رشد و گسترش اقتصاد کشور و عمق بخشیدن به این بازار که به‌عنوان چرخ اصلی اقتصاد هر کشوری از آن یاد می‌شود، داشته باشند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
fa_IRفارسی
en_USEnglish fa_IRفارسی