پذیرش در بورس

بازار اولیه و ثانویه

بازار اولیه (Primary Market)

بازار اولیه بازاری است که در آن اوراق بهادار گوناگون مانند سهام شرکت‌ها و اوراق بدهی برای اولین بار با هدف انتشار، ایجاد و به سرمایه‌گذاران فروخته می‌شود. در این بازار شرکت‌ها به‌طور مستقیم سرمایه مورد نیاز خود را از طریق فروش سهام به عموم تأمین می‌کنند. عواید حاصل از انتشار اوراق بهادار و عرضه آن به سرمایه‌گذاران منبعی برای تامین مالی شرکت ناشر اوراق به شمار می رود.

بازار ثانویه (Secondary Market)

اوراقی که در بازار اولیه توسط ناشر عرضه شد (مرحله پذیره‌نویسی)، برای معامله‌ مجدد، نیاز به بازار دیگری دارد که بازار ثانویه نامیده می‌شود. بازار ثانویه برای ایجاد امکان دادوستد اوراق منتشره در بازار اولیه و هم‌چنین افزایش قابلیت نقدشوندگی آن‌ها تشکیل شده است. تمام معاملات سهام در بازار بورس، در بازار ثانویه انجام می‌گیرد و در این بازار، اوراق بهادار میان سرمایه‌گذاران معامله می‌شود و ناشران اوراق نقشی در معاملات آن‌ها ندارند. وجود بازار ثانویه از این حیث که متضمن نقد شوندگی و معامله مداوم اوراق است، بسیار ضروری است.

تفاوت‌های کلیدی بازار اولیه و ثانویه

  • در بازار اولیه، سرمایه‌گذاران سهام را مستقیماً از شرکت خریداری می‌کنند در حالی‌که در بازار ثانویه اوراق بهادارمیان سرمایه‌گذاران معامله می‌شود.
  • قیمت اوراق در بازار اولیه معمولاً در طول عرضه ثابت می‌ماند در حالی که در بازار ثانویه، عرضه و تقاضا تعیین‌کننده نوسانات قیمت‌اند.
  • در بازار اولیه نقش شرکت‌های تأمین سرمایه پر رنگ است و وظیفه پذیره‌نویسی اوراق را به عهده دارند در حالی که در بازار ثانویه، کارگزاران به عنوان واسطه بین سرمایه‌گذاران عمل می‌کنند.
  • اوراق عرضه‌ شده در بازار اولیه فقط یک بار معامله می‌شود، اما در بازار ثانویه یک ورقه بهادار بی‌نهایت بار امکان معامله دارد، لذا حجم معاملات در این بازار نسبت به بازار اولیه بسیار بیشتر است.
  • بازار اولیه معمولاً هیچ نوع مکان فیزیکی ندارد اما بازار ثانویه به عنوان بورس اوراق بهادار و در موقعیت جغرافیایی خاص تأسیس می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRفارسی
en_USEnglish fa_IRفارسی