گزارشاتگزارشات برگزیدهسیاست‌های پس از انتخابات: پیامدهای سرمایه گذاری در دوره ریاست جمهوری بایدن

۱۴۰۲-۰۱-۱۱

خلاصه: بررسی پیامد های انتخابات آمریکا بر بازار های بین المللی از دید بانک یو.بی.اس سوییس

حال که جو بایدن مقام ریاست جمهوری را بدست آورده و کنگره همچنان با اختلاف و دو دستگی روبرو است. در حالی که چالش‌های بین دو نامزد انتخاباتی به دادگاه رسیده، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده‌اند که جو بایدن به مقام ریاست جمهوری رسیده و کنترل مجلس نمایندگان آمریکا در دست دموکرات‌ها و مجلس سنا در دست جمهوری خواهان خواهد بود. ریاست جمهوری بایدن در کنار مجلس سنا به رهبری جمهوری خواهان به معنای کم شدن هزینه‌های مالی، کاهش میزان افزایش مالیات‌ها و محدودیت‌های حزبی در اقدامات قانونی است.

بازار سهام ایالات متحده

 با پایان روند انتخابات و مشخص شدن نتایج اولیه شاهد واکنش مثبت بازارهای مالی بودیم. این واکنش تصویری از انتظارات سرمایه‌گذاران است. چرا که اولا نافرمانی‌های مدنی فروکش کرده است، عدم اطمینان در بازار‌ها در سایه اعلام نتایج از بین رفته و ثالثا نرخ بهره پایین تر که سبب افزایش ارزش سهام خصوصا در شرکت‌های رشدی می‌شود.

به طور کلی، ما در مورد بازار سهام ایالات متحده خوش بین هستیم و معتقدیم بهبود شرایط و کنترل بیماری کرونا–با دسترسی گسترده به واکسن تا اواسط سال آینده– همچنان محرک اصلی بازار در طی چند ماه آینده خواهد بود. با این وجود، ممکن است بازارها در کوتاه مدت، یعنی  تا زمان قطعی شدن انتخابات، بی ثبات باشند. تعریف بسته‌های محرک مالی نیز می‌تواند بازارها را در کوتاه مدت جهت‌دهی کند.

انگیزه احتیاطی مصرف‌کننده و الزامات مصرف‌کننده

مصرف‌کننده‌ها همچنان از محرک‌های مالی بهره‌مند می‌شوند، اگرچه نسبت به سناریوی موج آبی، تفوق کامل حزب دموکرات بر ارکان حکومتی، بسته‌های حمایتی کوچکتری تصویب خواهند‌‌شد. نرخ بهره پایین‌تر می‌تواند به سهام مسکن و صنایع مربوط به حوزه ساختمان‌سازی کمک کند. کاهش ریسک افزایش مالیات شرکت‌ها نیز برای شرکت‌های امریکایی مزایایی به همراه دارد. مصرف کنندگان ثروتمند باید از احتمال افزایش مالیات بسیار کمتری بهره‌مند شوند. به طور کلی، نتیجه به احتمال زیاد برای مصرف‌کننده مثبت است.

انرژی

با کاهش چشم‌انداز دست‌یابی به انرژی سبز‌، سهام شرکت‌های فعال در حوزه انرژی از این موضوع منتفع شدند. این بخش همچنین از قیمت‌های بالاتر نفت بهره می‌برد. چشم‌انداز این بخش همچنان نامشخص است و ما انتظار داریم تا زمان برطرف شدن عدم قطعیت‌ که عمدتا مربوط به چشم‌انداز قیمت نفت می‌شود، شاهد نوساناتی باشیم. با این اوصاف، با توجه به نتایج اولیه انتخابات، انتظار افزایش حمایت‌های قیمتی را نیز داریم.

فناوری اطلاعات و سرویس‌های ارتباطی

این بخش از اقتصاد این روزها از نرخ بهره کمتری بهره‌مند می‌شوند چرا که محرک‌های موج آبی (دموکرات‌ها) از میز قانون‌گذاری خارج شده‌است. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران در حال بازگشت به دارایی‌های سرمایه‌ای معروف به “پناهگاه‌های امن” هستند؛ زیرا سایر بخش‌های دوره‌ای اقتصاد فاقد برخی از کاتالیزورهای پیش‌بینی شده مربوط به انتخابات هستند. همچنین این گروه‌ها از احتمال افزایش مالیات بسیار کمتری بر شرکت‌ها بهره‌مند می‌شوند. نهایتا، یک دولت تقسیم شده (بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان) احتمال تصویب قانونی را که می‌تواند قدرت بازار برخی از شرکت‌های بزرگ در این بخش را محدود کند، کاهش می‌دهد. هرچند این ریسک معمولا خطر بزرگی برای صنعت محسوب نمی‌شود.

بخش مالی

انتظار می‌رود نتیجه‌ی انتخابات برای بازارهای مالی امریکا تا حدودی منفی باشد. با در نظر گرفتن نرخ بهره، با احتمال بالایی می‌توان گفت که بسته محرک مالی بعدی از آنچه که درصورت وجود موج آبی(دموکرات‌ها) تصویب می‌شد، کمتر خواهد بود. قیمت سهام بانک‌ها با نرخ بهره ارتباط زیادی دارد. با این حال، احتمال کمتر افزایش نرخ مالیات تا حدی این اثر را خنثی می‌کند. علاوه بر این، با ماندن سنا در دست جمهوری خواهان، ریسک قوانین و مقررات تا حدودی کاهش می‌یابد. با این وجود، ما هنوز پیش‌بینی می‌کنیم که دولت بایدن از مسئول نظارتی جدیدی نام ببرد که نسبت به تعریف قوانین جدید با سخت گیری بیشتری به نفع صنایع رفتار کند.

حوزه بهداشت و سلامت

از نظر ما ریاست جمهوری بایدن با یک کنگره منشعب بهترین نتیجه کوتاه مدت را برای حوزه بهداشت و سلامت به همراه دارد. تصویب سیاست‌های تهاجمی‌تر دموکرات‌ها در مورد قیمت‌گذاری دارو و گزینه عمومی برای بیمه سلامت در مجلس سنا، بعید به نظر می‌رسد. قانون قیمت گذاری متعادل دارو با احتمال بالایی همچنان پابرجا خواهد بود که شفافیت این بخش را افزایش می‌دهد، اما از نظر ما احتمال توافق دو جانبه در هربخش از قانون‌گذاری وسیاست بهداشت کمتر از ۵۰ درصد است.

حوزه صنایع و مواد

به طور کلی، پیروزی بایدن و دو دستگی کنگره (بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان) برای هر دو بخش مثبت است؛ چرا که به احتمال زیاد شاهد تنش‌های تجاری کمتر، بدون خطر افزایش مالیات و ریسک کمتر در حوزه تغییر قوانین و مقررات هستیم. با این حال، هر محرک مالی احتمالاً کوچکتر از انتظار ما خواهد بود، که احتمالاً دلیل برخی عملکردهای ناموفق امروز است. به طور خاص، صنایع راه‌آهن، صنایع دفاعی و بازیافت از احتمال کمتر افزایش مالیات بهره‌مند می‌شوند. شرکت‌های مشغول در حوزه صنایع دفاعی هم از ریسک کمتری در زمینه‌ی کاهش هزینه‌های دفاعی بهره‌مند می‌شوند. این درحالیست که شرکت‌های ساخت و ساز، مصالح ساختمانی و حوزه انرژی از محدود شدن هزینه‌ها و بودجه در زیر ساخت‌ها و حوزه انرژی سبز متضرر خواهند شد.

بخش انرژی و زیرساخت‌های آن

غیاب موج آبی برای بخش انرژی و زیرساخت‌های آن بسیار مثبت است. با این حال، ما هنوز هم معتقدیم که اقدامات اداری و اولویت‌های نظارتی که بدون قانون‌گذاری خاصی قابل دستیابی هستند، همچنان در سایه ریسک باقی خواهند ماند. مشابه بخش گسترده انرژی، عملکرد زیرساخت‌های انرژی به شدت تحت تأثیر قیمت‌های نفت قرار خواهد داشت.

بخش املاک و مستغلات

به طور کلی به نظر می‌رسد با پیروزی بایدن ریسک کمتری برای تغییرات اساسی در برنامه‌های منطقه ای را شاهد باشیم. نرخ‌های بهره پایین‌تر بخش املاک و مستغلات را منتفع می‌سازد.

صنایع بازیافت و تجدید پذیرها

سهام تجدیدپذیر در دوره قبل از انتخابات عملکرد چشمگیری داشت و به وضوح وزن کمتری به سناریوی موج آبی و تمایل بیشتر به سیاست‌های سبز داده بود. با خروج این سناریو از روی میز، قیمت سهام این گروه‌ها برای ارزشیابی منطقی‌تر به اصلاح قمیتی ادامه خواهد داد. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که بهبود صرفه اقتصادی انرژی‌های تجدیدپذیر پیشران گرایش بیشتر به آن است و این امر سبب ‌می‌شود تا قیمت سهام در میان مدت و بلند مدت حمایت شود.

خدمات رفاهی

فقدان نتیجه موج آبی برای بخش خدمات شهری و رفاهی تقریبا خنثی است. گرچه اولویت‌های زیرساخت‌های سبز و تجدیدپذیر فدرال مبتنی بر قوانین بعید به نظر می‌رسند، ما معتقدیم که اقتصاد و دستورالعمل‌های ایالتی سرمایه گذاری‌های برق در انرژی‌های تجدیدپذیر را ادامه می‌دهند. از آنجا که سرمایه‌گذاران به بهبودی مستمر از بیماری همه گیر کرونا و چشم انداز یک واکسن موفق امید دارند، ما معتقدیم که شرکت‌های خدماتی ممکن است تا حد زیادی از بازار عقب بمانند.

اوراق با درآمد ثابت

حفظ اکثریت جمهوری خواه در مجلس سنا که اکنون محتمل ترین نتیجه است، خطر افزایش چشمگیر مالیات را کاهش می‌دهد. هزینه‌های فدرال کمتر خواهد بود وتصویب قانون‌های جدید نیاز به سازش‌های دو جانبه دارد. درحال حاضر با عدم وجود یک پیروز مشخص در رقابت‌های ریاست جمهوری، بازده انتظارات از بهبود اقتصادی کندتر و چشم انداز سیاست مالی محدودتر، کاهش یافت.

اوراق خزانه امریکا

حرکت اخیر در بازار اوراق خزانه پرواز به سمت تبدیل شدن به دارایی‌های امن نیست، بلکه در عوض تصحیح یک بازار با حد بالایی از کم ریسکی است که به شدت تحت تأثیر تکانه نظرسنجی‌ها قرار دارد. بازده اوراق ۱۰ ساله به بالاترین سطح درماه ژوئن به ۹۵ واحد پایه (Basis Point) رسید، چرا که منحنی(۵ ساله )⁄(۳۰ ساله ) به ۱۳۳.۵ واحد پایه کاهش یافت؛ سطحی که از نوامبر ۲۰۱۶ مشاهده نشده است. با کمرنگ شدن احتمال بسته محرک مالی بزرگ، بازار اوراق قرضه به سرعت عقب نشینی کرد. دارایی‌های ریسکی محدودتر شده‌اند، نوسانات شروع به کاهش کرده و امید به کشف و انتشار یک واکسن، عامل اصلی رشد اقتصادی خواهد بود. حالا که بسته‌های حمایتی بزرگی در بازار وجود دارد و شاهد ادامه سیاست‌های قبلی از سمت فدرال رزرو هستیم، نرخ اوراق خزان ۱۰ ساله ایالات متحده و انتظارات تورمی تا پایان سال با رشد همراه خواهد شد. با این وجود، اگر نتیجه انتخابات برای مدت زمان طولانی نامشخص باشد، در این صورت تقاضا برای دارایی‌های امن افزایش می‌یابد و بازده اوراق ۱۰ ساله را به سمت پایین‌ترین سطح قبل ازشیوع بیماری کرونا یعنی ۵۰ واحد پایه سوق می‌دهد.

اوراق قرضه شرکتی

ما انتظار داریم حاشیه اعتبارها با برنامه‌های حمایتی از اقتصاد بهبود یابد، پیش زمینه‌ی بهتری از نرخ بهره و احتمال کمتر افزایش نرخ مالیات شرکتی، به این دید کمک می‌کند . اقتصاد در حال بهبود، سناریوی خوبی برای اوراق قرضه شرکتی است زیرا عوامل بنیادی شرکت بهبود می‌یابند اما رفتار شرکت‌ها با تأکید بر ترمیم ترازنامه، محافظه کارانه می‌ماند. تقاضای سرمایه‌گذاران برای اعتبار باید در شرایط نرخ پایین‌تر-بمدت-طولانی‌تر، به ویژه با توجه به تسلط بازدهی کم و منفی در سراسر جهان، قوی بماند. سرانجام، در غیاب موج آبی چشم‌انداز افزایش نرخ مالیات شرکت‌ها کاهش یافته است. حذف این فشار بالقوه برای جریان‌های نقدی شرکت‌ها دارای اعتبار مثبت با متوسط اهرم بدهی در سطوح بالای تاریخی است.

اوراق قرضه شهرداری

در کوتاه مدت، ما انتظار داریم اوراق قرضه شهرداری‌ها مسیری هم سو با اوراق قرضه دولتی را طی کنند، اما با سرعت کمتری حرکت خواهند کرد. در نتیجه، نسبت عملکرد اوراق شهرداری‌ها و خزانه داری همچنان بالا خواهد ماند. اکنون انتظار می‌رود محرک‌های مالی برای دولت‌های ایالتی و محلی کمتر از سناریوی موج آبی باشد. این به معنی دست اندازی در مسیر کیفیت اوراق قرضه شهرداری است. احتمال افزایش مالیات فدرال، که می‌تواند تقاضا برای اوراق قرضه شهرداری‌ها را افزایش دهد، کاهش یافته است. ریسک افزایش نرخ مالیات‌ها کاهش یافته و همین امر سبب شده تا از حجم تقاضا برای خرید اوراق قرضه شهرداری‌ها کاسته شود. در همین حال، انتظار داریم که انتشار اوراق قرضه شهرداری دارای مالیات افرایش یابد. در زمان شرایط اقتصادی و سیاسی نامشخص همچنان ترجیح با اوراق شهرداری با نرخ بالاتر نسبت به اوراق با نرخ‌های پایین تر می‌باشد.

چشم اندازهای منطقه ای

در حالی که بیشتر توجهات به تأثیر بر سرمایه‌گذاری‌های حوزه ایالات متحده معطوف شده است، این انتخابات بر بازارهای سایر مناطق جهان نیز تأثیر می‌گذارد.

APAC (کشورهای آسیایی)

ما معتقدیم که ریاست جمهوری بایدن با یک دولت تقسیم شده بهترین نتیجه برای بازار سهام آسیا است، زیرا رویکرد سیاست خارجی بایدن عدم اطمینان را کاهش می‌دهد در حالی که یک کنگره تقسیم شده خطر مالیات بالاتر را کاهش می‌دهد. اگرچه تحت یک دولت تقسیم شده با موانع بیشتری روبرو خواهد شد، اما برنامه سبز بایدن می‌تواند به شرکت‌های فعال در حوزه انرژی خورشیدی چینی و خودروسازان ژاپنی کمک کند. در نهایت، سهام شرکت‌های چینی پذیرفته شده در بورس ایالات متحده می‌تواند از تهدیدهای کمتر حذف شدن از لیست بهره‌مند شود. برد بایدن برای یوان چین نیز مثبت است، زیرا احتمال استفاده از تعرفه‌ها به عنوان ابزاری برای سیاست گذاری کمتر است.

حوزه اروپا

برای سهام در اروپا، تأثیر منفی بسته مالی کوچکتر ممکن است با کاهش تنش‌های تجاری، به ویژه برای صنایع، خودرو و مواد جبران شود. صنعت حمل و نقل و خدمات رفاهی عمومی اروپایی باید از مزایای طرح‌های سبز حمایتی برخوردار باشند. تغییرات محدود سیاست‌های مراقبت‌های بهداشتی تحت کنگره ای که تقسیم شده باشد، می‌تواند بخش مراقبت‌های بهداشتی را تسکین دهد.

سوئیس

کاهش تنش‌های تجاری و تغییرات محدود سیاست‌های حوزه بهداشت و سلامت برای بازار سهام سوئیس مثبت است. شاخص بازار سوئیس بسیار حساس به حوزه بهداشت است (حدود ۴۰ درصد)، و سوئیس یک اقتصاد کوچک و صادرات محور وابسته به تجارت و خدمات بین المللی است.

بازارهای نوظهور

با توجه به انتظارات گسترده برای واکسن‌ها و پشتیبانی مداوم سیاست‌های جهانی، زمینه برای توسعه و پیشرفت بازارهای در حال ظهور همچنان مثبت و درخشان است. کاهش عدم اطمینان سیاست خارجی ایالات متحده می‌تواند چشم انداز بازارهای نوظهور را بهبود بخشد. علاوه بر این، بسته حمایت مالی کوچکتر از حد انتظار می‌تواند فشار بیشتری به کشورهای وابسته به رشد ایالات متحده وارد کند و ملاحظات محیط زیستی، اجتماعی و اداری (ESG) بیشتری اعمال خواهد شد، به این معنی که کشورهایی که دارای سوابق نقض حقوق بشر و یا وضعیتی کمتر از استاندارهای زیست محیطی پذیرفته شده دارند، احتمالاً مورد انتقاد قرار خواهند گرفت، هرچند که روابط استراتژیک قطع نمی‌شود و تنها بحث اعمال محدودیت، ثبت تخلف و اعمال جرائم خواهد بود.

سرمایه گذاری پایدار

ریاست جمهوری بایدن با سنای جمهوری خواه تأثیر مثبت محدودی بر استراتژی‌های سرمایه گذاری پایدار دارد. پیش بینی می‌کنیم که با رشد دلار همزمان شاهد بازگشت روند مثبت در بازارهای سهام باشیم. با این حال، ما معتقدیم که موضوعاتی مانند انرژی‌های تجدید پذیر، حمل و نقل هوشمند و بهره وری انرژی همچنان جذاب هستند که با بهبود اقتصاد و سیاست‌های حمایتی جهانی و دولتی پشتیبانی می‌شوند. بایدن سیاست‌های اجتماعی را پیشنهاد می‌کند که از طریق دستورات اجرایی قابل اجرا باشد و از استراتژی‌های رهبری ESG پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال می‌توان به اجرای قانون منع واردات کالاهای ساخته شده، کار اجباری کودکان و ممنوعیت استفاده فدرال از زندان‌های خصوصی اشاره کرد.

   نقشه سایت          بیانیه حقوقی          حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها

logo-samandehi

©۱۳۹۹ تمامی حقوق برای مشاور سرمایه‌گذاری کاریزما محفوظ است.
طراحی شده توسط تیم کاریزما.