گزارشاتگزارشات برگزیدهگزارش هفتگی بازار جهانی

۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۶:۰۹
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/11/Weekly-768x384-1.png
رشد کامودتی ها در سایه تضعیف دلار

در این هفته شاهد ادامه روند صعودی قیمت کالاپایه ها بودیم که ناشی از تضعیف دلار و ادامه رشد تقاضای فیزیکی در بازار بود. داده های اشتغال امریکا، که نشان می دهد ۲۴۵،۰۰۰ شغل در ماه نوامبر در این کشور ایجاد شده، کمتر از پیش بینی ها بود و سبب عقب نشینی شاخص دلار شد. تعلیق در به تصویب رسیدن و تعریف بسته مالی حمایتی جدید در آمریکا سبب شد تا شاخص دلار بیشتر تضعیف شود.

این درحالیست که بانک مرکزی اتحادیه اروپا پیش بینی می کند اقتصاد یورو  به جای افت هشت درصدی، امسال تنها ۷.۳ درصد کوچکتر شود. علاوه بر این، بانک پیش بینی خود از رشد سال آینده را نسبت به قبل کاهش داد.

 

رشد تقاضا برای نفت

افزایش امیدواری ها نسبت به پایان بحران کرونا بعد از خبر کشف واکسن، باعث رشد تقاضا برای نفت و فرآورده های آن شده است. آمار نشان می دهد که مصرف روزانه نفت جهانی در ماه نوامبر با رشد ۰.۷۷ درصد به ۹۵.۶ میلیون بشکه رسیده، که رشد نسبت به ماههای قبل و دوره اوج کرونا دارد. قیمت هر بشکه نفت برنت به نزدیکی ۵۰ دلار رسیده است.

این درحالیست که بسیاری از تحلیلگران میانگین قیمت نفت برای سال آینده میلادی را حدود ۴۴ دلار برآورد کرده اند، که متاثر از کاهش فعالیت های اقتصادی  ناشی از کرونا، برآورد مبنی بر افزایش تعداد چاه های نفت آمریکا و تسهیل فعالیت های تجاری جهان بعد از روی کار آمدن جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده، است.

 

زنجیره فولاد

قیمت سنگ آهن و زغال سنگ کک شو همچنان در بازارهای جهانی روبه رشد است. تقاضای چین سبب شده تا قیمت ها با بیش از پیش بینی ها رشد داشته باشند. برنامه چین برای سال آینده میلادی نیز رشد تولیدات فولادی در کنار اجرای طرح های زیرساختی است، که سبب می شود تحلیلگران به افزایش بیشتر قیمت در زنجیره فولاد امیدوار باشند. در حال حاضر اجماع نظر کارشناسان بر میانگین قیمت ۱۳۵ دلار برای هر تن سنگ آهن در سال ۲۰۲۱ است.

 

 

جدول تغییرات هفتگی ارزش کالاپایه ها و شاخص دلار

 

 

 

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها