گزارشاتگزارشات برگزیدهگزارش هفتگی بازار جهانی

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۱۱:۰۹
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/11/Weekly-768x384-1.png

در بازارهای جهانی شاهد ادامه نوسانات قیمتی در بهای کالاپایه ها هستیم و همچنان مهمترین عامل تاثیر گذار بر تغییرات قیمتی، میزان شیوع ویروس کرونا و توانایی دولت ها در کنترل و مهار این بیماری می باشد.

 

بازار سهام اروپا

پس از اینکه شرکت های دارویی مختلفی از دستیابی به واکسن کرونا خبر دادند و امیدواری ها به پایان بحران کرونا در جهان افرایش یافت، شاهد رشد بازارهای سهام دنیا و کالا پایه ها بودیم. بازارهای سهام اروپا در ماه نوامبر عملکرد بسیار مناسبی داشته و رشد ۱،۷۰۰ میلیارد دلاری را به ثبت رساندند. یونان و اسپانیا و اتریش به ترتیب بیشترین رشد شاخص سهام را داشتند.

 

تغییرات قیمتی در کالاپایه ها

بهای هر تن مس با یک جهش هفت درصدی در انتهای هفته به ۷،۷۵۶ دلار رسید. همچنان تقاضا برای کنسانتره مس در حال افزایش است. علاوه براین با کاهش قیمت طلا در هفته های اخیر شاهد کاهش نسبت قیمتی مس به طلا هستیم که به عنوان سیگنالی از کاهش ریسک اقتصاد جهانی و افزایش امیدواری به فعالیت های تجاری-اقتصادی می باشد.

ادامه روند نزولی موجودی بیلت و اسلب انبارهای چین نشان از ادامه فعالیت های صنعتی این کشور و تقاضا برای سنگ آهن به عنوان ماده اولیه تولید فولاد است. قیمت هر تن سنگ آهن در نزدیکی ۱۴۰ دلار قرار دارد که بالاترین سطح در هفت سال گذشته است. چین قرار است تا انتهای سال میلادی جاری رکورد تولید یک میلیارد تن فولاد را ثبت کند. بنابراین چشم انداز قیمت جهانی فولاد همچنان مثبت است.

در کنار این موضوع شاخص مدیران خرید ((PMI حوزه چین برای سومین فصل متوالی صعودی بود و این هفته با رسیدن به عدد ۵۲.۱ بسیاری از فعالین اقتصادی را شکه کرد.

در مقابل داده های ضعیف از اشتغال زایی این دوره در آمریکا و شاخص PMI این کشور سبب افزایش فشار بر دلار و هدایت سرمایه به سمت دارایی هایی مالی و طلا شد. آمریکا در ماه نوامبر تنها ۲۴۵ هزار شغل جدید ایجاد کرده که کمترین سطح ۶شش ماهه می باشد. انس طلا از این موضوع قوت گرفت و حمایت قیمتی سبب شد تا از کاهش بیشتر بهای فلز زرد جلوگیری شود. قیمت هر انس طلا در پایان معاملات این هفته به ۱،۸۳۷ دلار رسید.

 

طلای سیاه و تغییرات قیمتی این هفته

کاهش تاثیر پذیری فعالیت شرکتها و صنایع در موج دوم کرونا سبب شد تا میزان تقاضا برای نفت افزایش یابد و قیمت هر بشکه نفت برنت در آستانه ۵۰ دلار قرار گیرد. اعضای اوپک+ در حال حاضر۷.۷ میلیون بشکه از تولید خود کاسته اند و از ابتدای سال ۲۰۲۱، این رقم به ۷.۲ میلیون بشکه خواهد رسید که نیم میلیون بشکه افزایش نشان می دهد. هرچند جلسات ماهانه بین اعضا تصمیم نهایی را برای سهمیه هر ماه مشخص می کند.

 

جدول تغییرات هفتگی ارزش کالاپایه ها و شاخص دلار

 

 

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها