گزارشاتگزارشات برگزیدهگزارش هفتگی بازار سرمایه هفته منتهی به ۵ آذر ۹۹

۱۳۹۹-۰۹-۰۸ ۸:۰۹
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/11/Weekly-768x384-1.png

طی هفته ابتدایی آذرماه شاخص کل که در آخرین روز معاملاتی هفته قبل در سطح ۱,۳۶۶,۵۳۶ واحدی قرار داشت با رشد محدودی به ۱,۳۶۷,۱۶۸ واحد رسید. حجم معاملات در اخرین روز معاملاتی به ۱۵.۴۱۱ میلیارد سهم رسید و ارزش بازار از ۵۳ هزار میلیارد تومان گذشت.

بازار ارز نیز روند نزولی آرامی در پیش گرفت. دلار بازار آزاد تا ۲۵,۱۰۰ تومان کاهش یافت. نرخ های اعلامی صرافی ملی هم در همین حدود بود و نرخ نیما با اندکی افزایش در محدوده ۲۵،۹۳۰-۲۵،۸۷۰ تومان قرار گرفت.

ارزش معاملات دست خوش نوسان بود اما همچنان در محدوده بالاتر از ۱۵ هزار میلیارد تومان در روز قرار دارد که سطح قابل قبولی است. نکته قابل توجه در بازار این روزها این است که نماد یا صنعت خاصی لیدر بازار نیست و هر صنعت با توجه به شرایط فنی حاکم مورد معامله قرار می گیرد.

علی رغم افزایش قیمت کالاپایه ها در بازار جهانی، همچنان نمادها و صنایعی که صادرات محور هستند و یا از افزایش نرخ های جهانی بهره می‌برند، با بیشی عرضه بر تقاضا مواجه اند.

تلاطم در فلزی ها

بازار سرمایه در حالی این هفته را شروع کرد که خبر ابلاغ شیوه نامه سازماندهی زنجیره محصولات فولادی تاثیر زیادی بر گروه فلزات اساسی و به طور خاص نمادهای فولاد ساز داشت. طبق این شیوه نامه زنجیره فولاد ملزم به عرضه تمام محصولات در بورس کالا خواهد بود. علاوه بر این معافیت مالیاتی صادرات هم ملغی می شود.

این خبر تاثیر مثبت بر فروش شرکت های پایین دستی زنجیره داشت و منجر به افزایش تقاضا در نمادهایی همچون معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) و معدنی ‌وصنعتی ‌چادرملو (کچاد) و توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور) و سنگ آهن گهرزمین (کگهر) شد.

از سوی دیگر اجرایی شدن این شیوه نامه منجر به افزایش هزینه های تولید و بهای تمام شده شرکت های فولادی می شود. به همین دلیل، بسیاری  از نمادهای بازار عقب نشینی کردند.

نهایتا با خبر توقف نهایی شدن این تصمیم و ارجاع به مجلس برای تصویب نهایی، در روز پایانی هفته شاهد متعادل شدن معاملات و حتی شکل گیری صف خرید در نمادهای گروه فلزات اساسی بودیم.

عملیات بانک مرکزی

در این هفته شاهد تزریق ۳.۷۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی از طریق بازخرید اوراق با نرخ ۱۹.۵ درصد توسط بانک مرکزی بودیم. این اقدام موجب تثبیت نرخ بهره بین بانکی زیر ۲۰ درصد و تثبیت نرخ سود سپرده ها در محدوده فعلی خواهد شد، که تاثیر مثبت آن در بازار سرمایه به صورت کاهش نگرانی سرمایه گذاران از افزایش نرخ سود سپرده ها بروز پیدا می کند.

در گروه بانکی نیز شاهد افزایش تقاضا در نمادهایی همچون بانک ملت (وبملت) و بانک تجارت (وتجارت) بودیم. عمده نمادهای این گروه وضعیت بنیادی خوبی دارند. به طور مثال تراز ماهانه وبملت در آبان ماه ۱،۵۸۵ میلیارد تومان مثبت است.

گروه رایانه و خدمات آن در این هفته با تقاضای بسیار زیادی در نمادهای مختلف همراه بود که تاثیر آن را می توان در رشد قیمتی قریب به اتفاق نمادهای این گروه مشاهده کرد.

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها