گزارشاتگزارشات برگزیدهگزارش بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰

۱۳۹۹-۰۹-۰۴ ۵:۰۹
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/11/Weekly-768x384-1.png

در این هفته شاهد ساخت واکسن کرونا توسط مودرنا*، شرکت بیوتکنولوژی آمریکایی، بودیم که با درصد موفقیت بالاتری نسبت به واکسن تولیدی فایزر**، بزرگ‌ترین شرکت داروسازی جهان، ساخته شده است.

این خبر سبب شد تا بهای انس طلا با کاهش یابد و بازارهای سهام دنیا تاثیر مثبت بگیرند و شاهد ثبت رکورد تاریخی دیگری باشیم. ارزش مجموع بازارهای سهام دنیا در محدوده بالاتر از ۹۵ تریلیون دلار قرار گرفت. با روشن شدن فضای سلامت مردم جامعه می توان به افزایش تولید و رشد اقتصادها امیدوار بود.

طلا تحت فشار زیادی قرار گرفت و سطوح حمایتی ۱۸۷۰ و ۱۸۶۰ دلار را از دست داد ولی مجددا با افزایش خریداران در محدوده ۱۸۵۰ دلاری به قیمت های بالاتر رسید و نهایتا روز جمعه در سطح ۱۸۷۱ دلار به کار خود پایان داد. در نهایتحدود یک درصد کاهش قیمت هفتگی داشت. طبق گزارش یو.بی.اس***، شرکت خدمات مالی و بانکداری سوییسی، در صورت بهتر شدن شرایط دراقتصاد دنیا، طلا می تواند در محدوده ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار تثبیت شود.

در بازارهای کالایی نیز شاهد رشد مس و آلومینیوم و البته قیمت های بیلت و اسلب در چین بودیم. هر تن مس از مرز ۱۷۰۰ دلار عبور کرد و دلیل آن کاهش شاخص یا هزینه تبدیل کنسانتره مس در کنار افزایش تقاضای فیزیکی در چین بود. قیمت هر تن آلومینیوم هم که در پایان هفته قبل در سطح ۱۹۳۰ دلار قرار داشت، به بالاتر از ۱۹۸۰ دلار رسید.

بهای هر بشکه نفت خام برنت نیز در روز پایانی هفته با شش درصد افزایش نسبت به قیمت پایانی هفته قبل به بالاتر از ۴۵ دلار رسید. عوامل سیاسی همچون انتخاب شدن جو بایدن، کاندید ریاست جمهوری حزب دموکرات، و افزایش احتمال بازگشت به توافقات بین المللی سبب شده تا فضای آرامی را در بازار نفت شاهد باشیم. علاوه براین در صورت موفقیت واکسن کرونا و بازگشت رونق به سیستم حمل و نقل بین المللی شاهد رشد تقاضا و قیمت طلای سیاه خواهیم بود.

در بازار ارزهای دیجیتال نیز شاهد نوسان قیمت ها بودیم. بیت کوین به سقف تاریخی رسید و احتمال رشد قیمت تا ۲۰،۰۰۰ دلار را دارد. در این هفته شاهد رشد ۱۱ درصدی بیت کوین بودیم به طوری که قیمت از محدوده ۱۶۰۰۰ دلاری به ۱۸۰۰۰ دلار رسید. دلیل این رشد قیمت  رشد تقاضا از سمت ثروتمندان و البته افزایش اقبال موسسات مالی و اعتباری در سراسر دنیا به این رمز‌ارز است.

در ادامه به اختصار نمایی از برخی کالاهای پایه و میزان تغییرات نسبت به هفته قبل ارائه می شود.

* Moderna

** Pfizer

*** UBS

نمایی از بازارهای جهانی در پایان هفته

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها