گزارشاتگزارشات برگزیدهگزارش هفتگی بازار سرمایه

۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۱۰:۰۹
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/11/Weekly-768x384-1.png

در بازار این هفته شاهد افزایش هزار واحدی شاخص کل نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل بودیم. شاخص کل توانست کانال ۱۳۰۰هزار واحدی را بازپس گیرد و فضای کلی معاملات در این هفته مثبت بود.

روز شنبه شاهد افزایش تقاضا در بازار بودیم و شاخص کل  بیش از دو درصد رشد کرد و ارزش بازار به بیش از ۴۷,۰۰۰ میلیارد تومان رسید. حجم معاملات هم با افزایش از سطح ۵.۰۵۵ میلیارد سهم گذشت.

مهمترین رویداد موثر در این روز اعلام نتایج اولیه انتخابات در آمریکا و انتخاب جو بایدن، کاندید ریاست جمهوری حزب دموکرات،  به عنوان رییس جمهور و در ادامه عکس العمل مثبت بازارهای کالایی و افت شاخص دلار بود.

رشد کالا ها در سایه ثبات دلار

آلومینیم، روی، مس و سرب همگی رشد کردند. این افزایش قیمت بعد از بازگشایی بازارهای جهانی هم ادامه داشت و تا روز چهارشنبه شاهد رشد فلزات پایه در بازارهای جهانی بودیم.

در بازار ارز دامنه نوسانات کمتر شده و به ثبات رسیده ایم که بهترین حالت برای بازار سرمایه است.

سایه بازگشایی نماد ها

در طول هفته نمادهای گروه بانک، فلزات اساسی و خودرویی پرتقاضاترین ها بودند به طوری که اغلب نمادهای این گروه ها در دامنه های مثبت قیمتی داد و ستد شده و حتی نمادهای لیدر هر گروه (مثل خودرو،فملی،فولاد و بملت) به صفوف خرید پرحجم رسیدند.

در این هفته برخی نمادهای پرمخاطب بازار بازگشایی شدند. به عنوان مثال شپنا که علیرغم شروع معاملات در منفی هفت درصد پس از تخلیه فشار فروش در دامنه منفی دو درصد به صف خرید رسید.

بازگشایی شستا هم با سروصداهمراه بود و این سهم که با خبر افزایش سرمایه ۷۸ درصدی از محل اندوخته به تابلو بازگشت، در ابتدا با افت مواجه شد اما با گذشت دقایقی به صف خرید رسید. بازگشایی این سهم در دامنه منفی قیمتی سبب شد تا این سهم با ۱۳،۴۹۹ واحد منفی بیشترین وزن در کاهش شاخص را داشته باشد.

ادامه رشد تقاضا در بازار سبب شد تا نهایتا در آخرین روز کاری هفته شاخص کل به ۱,۳۴۵,۴۰۶ واحد و ارزش بازار هم از مرز ۵۱,۰۰۰ میلیارد تومان عبور کند.

قاب پایانی بازار سرمایه در هفته منتهی به ۲۸ آبان

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها