گزارشاتگزارشات برگزیدهگزارش بازار سرمایه در هفته منتهی به ۲۳ آبان ۱۳۹۹

۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۵:۰۸
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/11/Weekly-768x384-1.png

بازار سرمایه روز شنبه در واکنش به پیشتازی جو بایدن، کاندید ریاست جمهوری حزب دموکرات، در شمارش آرای انتخابات آمریکا با فروش نمادهای کالایی بویژه فلزی، پتروشیمی و هلدینگ های مربوط به آنها، و اقبال به گروه خودرو کار خود را آغاز کرد.

گروه کاشی و سرامیک از معدود گروه های کوچک بازار بود که معاملات رشد داشت. گروه قند و شکر در این روز مجوز افزایش نرخ ۱۵ درصدی برای فروش شکر دریافت کرد. این خبر برخلاف گذشته تاثیری در روند انجام معاملات نداشت، چرا که عمده سهم های EPS محور این گروه به دلیل داشتن افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی نسبت های P/E بالایی دارند.

در پایان معاملات این روز شاخص کل بورس ۲.۱ درصد از ارزش خود را از دست داد و به ۱,۲۶۲,۰۰۰ واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس مجموعا ۷۸،۰۰۰ میلیارد ریال بود که نمادهای فولاد و فملی بیشترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

روند منفی در معاملات روز یکشنبه هم ادامه داشت. ارزش معاملات خرد بورس به ۲۱،۴۰۰ میلیارد ریال رسید که یکی از کمترین سطوح آن از ابتدای سال ۹۹ است.

گروه محصولات دارویی، که از زمان سقوط شاخص بیش از ۵۰ درصد افت کرده بودند، به صف خرید رسیدند. نمادهای فلزی و معدنی، پتروشیمی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل در این روز داشتند.

روز دوشنبه هم بازار سرمایه با فشار فروش آغاز به کار کرد، اما با گذشت ساعتی از بازار نمادهای بزرگ و شاخص سازی مثل فملی، وبملت، خودرو با افزایش تقاضا بی تغییر ماندند. در نهایت ارزش معاملات بورس به بیش از ۲۵،۰۰۰ میلیارد ریال رسید.

شرکت دارویی آمریکایی فایزر از موفقیت آمیز بودن مرحله سوم تست واکسن کرونا خبر داد و سبب شد بسیاری از بازارهای مالی در دنیا سبزپوش شوند.

روز سه شنبه هم بازار سرمایه مثبت در سهم های بزرگ آغاز بکار کرد و شاخص کل در یک ساعت ابتدای بازار هشت هزار واحد افزایش یافت اما با افزایش عرضه در بازار شاخص کل با ۳,۲۵۰ واحد افت به کار خود پایان داد.

خبر منتفی شدن وضع مالیات بر صادرات شرکت های فولادی در این روز منتشر شد و گروه فولادی را برای سرمایه گذاری در این شرایط بازار جذاب کرد.

روز چهارشنبه از دقایق ابتدایی با رشد نمادهای چون فولاد، حکشتی، نوری و خودرو آغاز به کار کرد. اما مجددا شاهد افزایش عرضه ها در بازار در ساعات ابتدایی بازار بودیم.

در ساعات پایانی معاملات سهم های گروه پالایشی که از ابتدا در صف فروش بودند با افزایش تقاضا همراه شدند. در مجموع در اکثر گروهها رشد کردند. ارزش معاملات بورس و فرابورس به ۱۳۰ هزار میلیارد ریال رسید که بیشترین رقم از ابتدای هفته بود.

شاخص کل نیز رشد کمتر از یک درصد را تجربه کرد و به ۱,۲۲۱,۰۵۷ واحد رسید.

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها