گزارشاتگزارشات برگزیدهبازار های جهانی در هفته ای که گذشت

۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۵:۰۸
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/11/Weekly-768x384-1.png

بازارهای جهانی شاهد افت و خیز بهای کالا های پایه متاثر از خبر موفقیت شرکت دارویی آمریکایی فایزر* در ساخت واکسن بیماری کرونا و نتایج انتخابات آمریکا در هفته اخیر بود.

روز دوشنبه با خبر ساخت واکسن بهای هر انس طلا ۸۸ دلارافت کرد. این درحالیست که نفت و سایر کالا ها از این خبر اثر مثبت گرفتند. قیمت طلا طی روزهای بعدی هفته تغییر زیادی نداشت و روز جمعه بعد از لمس محدوده مقاومتی ۱،۸۹۴ دلار مجددا با افت به ۱،۸۸۹ دلار رسید. دلیل افزایش قیمت طلا در طی هفته تضعیف شاخص دلار پس از اعلام کاهش نرخ اوراق قرضه امریکا و گسترش آمار ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان بود.

قیمت زغال سنگ و سنگ آهن همچنان در بازارهای جهانی، خصوصا بنادر چین، افزایش داشته است که ناشی از اعمال محدودیت های چین برای ورود این دو کالا از مبدا استرالیا است. طی دو هفته گذشته تنش های سیاسی بین دو کشور بالا گرفت وچین مانع از پهلوگرفتن کشتی های استرالیایی در بنادرش شد. قیمت اسلب و بیلت نیز تحت تاثیر همین موضوع در بنادر آسیایی افزایش یافت. این به نفع تولیدکنندگان ایرانی است، چرا که عمده صادرات آن ها به شرق آسیاسیت.

قیمت جهانی روی نیز به ۲،۴۶۳ دلار در هر تن صعود کرد، در محدوده بالاترین قیمت آن در ۱۸ ماهه اخیر. کرونا سبب تعطیلی معادن و کسری ۱۵۰ هزار تنی کنسانتره روی جهانی شده است.

درتازه ترین گزارش گولدمن ساکس**،یک تامین سرمایه چند ملیتی، بعد از امیدواری به پایان بحران جهانی ناشی از فراگیری بیماری کرونا رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ نزدیک به  شش درصد برآورد شده است که رشد اقتصادی آمریکا ۵.۳ درصد، چین ۷.۵ درصد، هند ۱۰ درصد و ناحیه یورو ۵.۳ درصد خواهد بود.

اعضای اپک اعلام کرده اند که تا قبل از ورود واکسن کرونا به بازار و تزریق به عموم، برنامه ای برای افزایش تولید ندارند و احتمالا توافق بین اعضا در مورد کاهش تولید در شش ماه آینده نیز تمدید خواهد شد تا از افت بیشتر قیمت ها جلوگیری شود.

پینوشت:

*Pfizer

** Goldman Sachs

 

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها