گزارشاتگزارشات برگزیدهگزارش هفتگی بازار سرمایه در هفته منتهی به ۱۴ آبان ۱۳۹۹

۱۳۹۹-۰۸-۱۸ ۸:۰۸
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/11/Weekly-768x384-1.png

در این هفته مهمترین خبر تاثیر گذار بر بازار سرمایه نزدیکی به انتخابات ایالات متحده امریکا بود که باعث شد سرمایه گذاران با احتیاط سرمایه گذاری کنند و مایل به خروج از بازار و حفظ نقدینگی تا قبل از تعطیلات و اعلام نهایی نتایج انتخابات باشند.

در روز شنبه شاهد افزایش تقاضا در بازار بودیم و نمادهای بزرگتر بازار همچون فولاد، خودرو و وبملت از اقبال خوبی برخوردار بودند. همین امر سبب شد تا در دقایق ابتدایی شاهد مثبت شدن چراغ شاخص کل باشیم که البته این روند دیری نپایید و با عرضه صف خرید فولاد شاهد عقب نشینی بازار بودیم. رییس بانک مرکزی به‌منظور رفع نگرانی اهالی بازار سرمایه اعلام کرد دولت به دنبال افزایش نرخ سپرده های بانکی نیست.

روز یکشنبه ورق برگشت و از ابتدای بازار شاهد شکل گیری صفوف فروش بودیم. شاخص تحت تاثیر معاملات کاهشی در نمادهای پالایشی، کانال ۳/۱ میلیونی را از دست داد. خبر مهم برای گروه فلزات اساسی مربوط به دستورالعمل تنظیم بازار ورق گرم فولادی در شورای رقابت بود. طبق این دستورالعمل کلیه تولیدکنندگان ملزم به عرضه در بورس کالا شدند و نرخ کالا هم بر اساسی قیمت های جهانی و دلار سنا تعیین می‌ شود. اما انتشار این خبر نتوانست از فشار فروش در این گروه بکاهد. در نهایت عقربه شاخص کل در سطح ۱،۲۷۹،۸۸۲ واحد متوقف شد که بیشترین اثر منفی را به ترتیب از نمادهای فارس، فولاد و فملی گرفت.

روز دوشنبه بازار با کاهش قدرت فروشندگان شروع به کار کرد و نشانه ای از صف های فروش میلیونی در نمادهای مختلف نبود. حجم معاملات هم متاثر از نزدیکی به انتخابات امریکا، به شدت کاهش داشت. نمادهای پالایشی همچنان تحت فشار عرضه بودند و بیشترین وزن در عقب گرد شاخص را داشتند. قیمت دلار در بازار آزاد افزایش داشت و به ۲۹ هزار تومان رسید اما دلار نیمایی با کاهش اندکی به ۲۶.۱۰۰ تومان رسید. در شرکت های تولید روانکار، پس از اعطای مجوز افزایش نرخ ۴۰ و ۵۰ درصدی محصولات، شاهد افزایش تقاضا بودیم. در نهایت شاخص کل با ۱۵،۳۲۵ واحد کاهش در این روز، در سطح ۱،۲۶۴،۵۳۷ واحد به کار خود پایان داد.

روز چهارشنبه با توجه به اعلام نتایج اولیه انتخابات آمریکا در برخی ایالت های کلیدی، شاهد افزایش تقاضا برای گروه های کالا محور و مرتبط با دلار بودیم. نمادهای فولاد، فملی، ذوب، فخوز و ارفع از نمادهای پرتقاضای گروه فلزات  اساسی در این روز بودند. گروه خودرویی معاملاتی با گرایش منفی داشت به طوری که خگستر، ختراک، خوساز، خاذین همگی افت کردند. بزرگهای این گروه یعنی خودرو و خساپا هم اندکی افت کردند. پترول، فارس، نوری و زاگرس از جمله نمادهای گروه محصولات شیمیایی بودند که با تقاضای خوبی همراه شدند. نمادهای بانکی هم درجا زدند. در نهایت شاخص کل تخت تاثیر معاملات مثبت فولاد، فملی و فارس با رشد ۲۱،۴۳۵ واحدی به ۱،۲۸۵،۹۱۳ واحد رسید.

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها