گزارشاتگزارشات برگزیدهگزارش هفتگی بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۶ نوامبر ۲۰۲۰

۱۳۹۹-۰۸-۱۸ ۱۱:۰۸
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/11/Weekly-768x384-1.png

انتخابات امریکا مهم ترین موضوع رسانه ها و عامل جهت گیری سرمایه گذاران در هفته گذشته بود. پیشی گرفتن جو بایدن، کاندید ریاست جمهوری حزب دموکرات، در انتخابات سبب نوسان در بازارهای کالایی و سهام سراسر دنیا شد.

واردات چین از آمریکا

آمار میزان واردات یکماهه کالاهای آمریکایی جدید به چین این هفته منتشر شد. این کشور  بعد از اینکه توانست با برنامه ریزی  اقتصاد خود را تقویت کند، میزان خرید کالاهای آمریکایی را در ماه سپتامبر افزایش داد تا بتواند به تعهدات تجاری خود با آمریکا عمل کند، هرچند هنوز از هدف موافقت شده در فاز یک قرارداد تجاری با ایالات متحده فاصله دارد. ارزش ماهانه کالاهای ایالات متحده که چین بر اساس توافقنامه تجاری خریداری کرده است، با افزایش واردات نفت، سویا و خودرو، در ماه سپتامبر به بالاترین رکورد ماهانه ۹/۹ میلیارد دلار رسید. با این وجود هنوز خریدهای چین تنها ۳۸/۵ درصد از هدف کل که  بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار در سال تعیین شده را پوشش داده است.

بازار کالا

با بیشتر شدن احتمال پیروزی بایدن شاهد ورود سرمایه به طلا و فلزات پایه و تضعیف دلار آمریکا بودیم. شاخص DXY، که ارزش دلار را تسبت به سبدی ارزی می‌سنجد، ۶/۱ درصد کاهش یافت و به ۲۹/۹۲ رسید. در عوض هر انس طلا با ۷۲ دلار افزایش به ۱۹۵۱ دلار رسید.

قیمت آلومینیوم در بورس لندن و شانگهای در این هفته افزایش یافت به طوری که در نهایت با ۹/۲ درصد رشد نسبت به هفته قبل به ۱۹۰۰ دلار در هر تن رسید.

بهای طلای سیاه متاثر از اخبار گسترش مجدد شیوع کرونا و البته همزمانی افزایش تعداد چاه های نفتی امریکا افت کرد و در انتهای هفته به کمتر از ۴۰ دلار به ازای هر بشکه رسید.

اعمال محدودیت های چین برای استرالیا در حوزه زغال سنگ سبب شده تا قیمت زغال سنگ در بنادر استرالیا کاهش یابد، ولی قیمت در بنادر چینی بیش از سه درصد رشد کرد و به ۱۳۵ دلار در هر تن رسید. علاوه بر ذغال سنگ، واردات کنستانتره مس از استرالیا هم محدود شد. بدلیل این محدودیت و افت ارزش دلار قیمت مس ۷/۴ درصد رشد کرد و به ۶۹۵۰ دلار در هر تن رسید.

قیمت محصولات فولادی همچون بیلت و اسلب در این هفته رشد کرد که در صورت پیروزی بایدن در انتخابات می توان به افزایش حاشیه سود تولیدکنندگان ایرانی امیدوار بود. چرا که از بین رفتن و یا حداقل کاهش سخت گیری های ناشی از سیاست های دونالد ترامپ، رییس جمهور فعلی آمریکا، تخفیف درخواستی از فولادسازان ایرانی را کاهش می‌دهد.

نرخ بیکاری آمریکا با کاهش به ۶/۹ درصد رسید. عموم تحلیلگران انتظار نرخ ۶/۷ درصدی را داشتند. در ماه اکتبر آمریکا موفق به اشتغال‌زایی ۶۳۸ هزار نفری در بخش غیرکشاورزی شده است. بازار انتظار اشتغالزایی ۵۸۰ هزار نفری را داشت و این به معنی عملکرد مناسب آقای ترامپ در این مدت بوده است.

در کل با توجه یه اینکه احتمال پیروزی بایدن در انتخابات قوت گرفته است می توان انتظار دلاری ضعیف تر از قبل و البته بازارهای سهامی پر رونق را داشت. در آسیا بازارهای سهام این هفته با شروعی مثبت به استقبال این خبر رفتند که در واقع نشات گرفته از شعارهای انتخاباتی بایدن مبنی بر عدم استفاده از حربه های تجاری در مقابله با کشورهاست. علاوه بر این دموکرات ها سابقه افزایش مخارج و طرح های تشویقی و افزایش تورم را در کارنامه خود دارند.

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها