گزارشاتگزارشات برگزیدهچرا جی‌پی‌مورگان در حال احتکار نقره است؟

۱۴۰۲-۰۱-۱۱
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/10/Noghre_400x200.jpg

 

به نقل از بانک یو بی اس (UBS AG)، بزرگترین بانک ارایه دهنده خدمات ثروت جهان، موسسه جی پی مورگان(JP Morgan Chase & Co)، بزرگترین بانک تجاری و سرمایه گذاری ایالات متحده آمریکا ، ذخایر نقره خود را افزایش داده است و قویا به بالا رفتن قیمت نقره همزمان با افزایش نرخ تورم معتقد است. از نظر تاریخی  قیمت نقره در مراحل آخر یک چرخه رشد عملکرد  بهتری دارد و با افزایش نرخ بهره، قیمت نقره بازدهی دارایی های ریسکی را پشت سر می گذارد. در حالی که معامله گران صندوق های پوشش ریسک ، مطابق آخرین گزارشات از موقعیت های معاملاتی، اقدام به اخذ موقعیت فروش نقره  در معاملات آتی و اختیار فروش هستند جی پی مورگان موجودی ذخائر خود را افزایش می دهد و به افزایش قیمت ها در بازار خوش بین است.

جی پی مورگان بزرگترین بانک سرمایه گذاری و تجاری در ایالات متحده است. این شرکت از ادغام بانک Chase Manhattan و JP Morgan Chase Bank ایجاد شده است. پیش از این ادغام ، چیس با بانک Chemical و بانک تولیدکنندگان هانوفر ادغام شده بود. این شرکت یکی از بزرگترین بازرگانان نقره در جهان است.

 

جی پی مورگان در حال احتکار نقره است

 

از ژانویه سال ۲۰۱۸، جی پی مورگان ذخایر نقره خود را بیش از ۲۰میلیون اونس افزایش داده و به ۱۳۹،۱۲۲،۹۵۳ اونس رسانده است. جی پی مورگان اکنون ۵۳ درصد از کل ۲۶۱ میلیون اونس نقره جهان را که در گنجینه ذخایر نگهداری می شود ، در اختیار دارد. علاوه بر این ، به نظر می رسد علی رغم خنثی بودن موقعیت صندوق های پوشش ریسک، جی پی مورگان در حال افزایش میزان سهم از بازار خود است.

جی پی مورگان با پیش بینی افزایش قیمت ها اقدام به افزایش موجودی خودکرده است.  دلایل مختلفی وجود دارد که این شرکت معتقد است قیمت ها بالا می روند. یکی از دلایل اولیه این تحلیل، نزدیکی به پایان یک چرخه اقتصادیست که در آن نرخ بهره برای جلوگیری از افزایش تورم در حال افزایش است. مورد دوم افزایش ریسک های ژئوپلیتیک است که منجر به نوسانات بیشتر در دارایی های ریسک پذیر همچون سهام  شده است.

 

فضای فعلی بازار

 

سه موضوع مهم وجود دارد که بر پس زمینه اقتصاد کلان جهانی تأثیر گذار است. اولین مورد این است که تورم در حال افزایش است و فدرال رزرو هم برنامه ای برای کاهش آن ندارد و بیشتر متمرکز بر حمایت از بازارها شده است. مورد دوم این است که  علی رغم برخی نشانه های صلح بین دو کره ،کاخ سفید اکنون بر توافق هسته ای خود با ایران تمرکز کرده است. اقدامات دولت ترامپ در برقراری تعرفه های تجاری نیز به عنوان دلیل سوم که می تواند نوسانات و عدم اطمینان بازار را افزایش دهد، تعبیر می شود.

 

نسبت قیمت نقره به تورم در حال کاهش است

 

به طور کلی در پایان یک چرخه اقتصادی تورم سیر افزایشی پیدا می کند و حالا با رشد تورم شاهد درگیری قیمت نقره در یک محدوده نسبتاً محدود هستیم. برای اندازه گیری تورم از شاخص های اقتصادی زیادی استفاده می شود که مهمترین آن شاخص CPI یا شاخص قیمت مصرف کننده است. این شاخص در کنار شاخص قیمت تولید کننده (PPI)، که تورم را در سطح نهاده های تولید  اندازه گیری می کند، به بررسی افزایش سطح قیمت ها کمک می کند.

نمودار قیمت نقره تقسیم بر CPI نشان می دهد که قیمت نقره نسبت به شاخص تورم مصرف کننده در حال کاهش است. میانگین تاریخی بلند مدت قیمت های نقره که نسبت به CPI تعدیل شده اند به ۰/۹ نزدیک می شود. در سال ۱۹۸۰ با  تسریع تورم و نزدیکی  به  ۱۰ درصد،  قیمت نقره به ۴۹ دلار در هر انس رسید و این نسبت به نزدیکی ۳ میل کرد.

 

خلاصه

 

جی پی مورگان ، یکی از بزرگترین و معتبرترین بانکهای تجاری و سرمایه گذاری ، ذخایر نقره خود را افزایش می دهد. به نظر می رسد این بانک افزایش ریسک ژئوپلتیک و نوسانات در تعرفه های تجاری را عامل تحریک قیمت ها می داند. جی پی مورگان درطی سه ماه گذشته ذخایر خود را نزدیک به ۱۹ میلیون اونس افزایش داده و برآورد افزایش قیمت ها را ارائه داده است.

   نقشه سایت          بیانیه حقوقی          حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها

logo-samandehi

©۱۳۹۹ تمامی حقوق برای مشاور سرمایه‌گذاری کاریزما محفوظ است.
طراحی شده توسط تیم کاریزما.