گزارشاتگزارشات برگزیدهنگاهی بر بازارهای جهانی در سه ماهه دوم ۲۰۲۰

۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۸:۰۷
https://ciaco.ir/wp-content/uploads/2020/10/europe-stock.jpg

 

بازارهای جهانی از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی تحت تاثیر شیوع بیماری کرونا شاهد نوسانات زیادی بوده اند. شیوع این بیماری میزان و نحوه عرضه و تقاضای کالا و خدمات را در سراسر دنیا تغییر داده است. کشورها سیاست های مختلفی را برای مقابله با آثار مخرب شیوع این بیماری به کار گرفته اند. در این بین آمریکا و چین به دلیل اندازه اقتصاد و جمعیت بیشترین وزن را در جهت دهی به بازارها را دارند؛  بنابراین در این گزارش نگاه ویژه ای به شاخص های اقتصادی و تغییر و تحولات این دو کشور خواهیم داشت. لازم به ذکر است داده ها و اطلاعات موجود در این گزارش مربوط به سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی (ژوئن، ژوئیه و اوت) می شود.

در هفته اول ژوئیه شاهد انتشار داده های مربوط به هزینه های شخصی آمریکا، اشتغال بخش غیرکشاورزی و نرخ بیکاری ماهانه بودیم که هر سه بسیار مناسب تر از میزان پیش بینی ها و داده های دوره مشابه قبل منتشر شد. شاخص  PMIچین در بخش خدمات و تولید به ترتیب به ۵۰.۴ و ۵۴.۴ رسید که فراتر از انتظار بود. PMI بالای ۵۰ در بخش خدمات یعنی تقاضای بیشتر برای فولاد، مس، آلومینیوم، روی و نفت. این امر سبب عبور مس از مرز ۶۰۰۰  و روی از ۲۰۵۰ دلار شده است که اوج هفت ماهه قیمت است. بهبود قیمت پریمیوم در بازارهای شرق آسیا در این هفته محسوس بود به طوری که برای هر تن  مس در شانگهای تا سطح ۱۰۰ دلار هم پرداخت شد.(پریمیوم : عموما بر روی شاخص قیمت بازار فلزات لندن LME محاسبه و توسط خریدار به تولید کننده پرداخت می شود.) بهای سنگ آهن هم با کاهش نگرانی ها بابت محدود سازی عرضه از سمت برزیل تحت فشار قرار گرفت و نسبت به هفته قبل ۴.۱۷ دلار کاهش یافت.

در این هفته شاهد رشد بازارهای سهام در چین و امریکا بودیم به طوری که ارزش هفت شرکت آمریکایی معروف به گروه فانگمن(اپل، مایکروسافت، فیسبوک، گوگل، آمازون، نتفیلیکس و انویدیا) به ۶.۷۵ تریلیون دلار رسید که با مجموع تولید ناخالص داخلی آلمان و انگلیس برابری می کند. شاخص شانگهای هم با رشد ۵.۷ درصدی در یک روز رکورد بیشترین رشد در بازه پنج ساله را به ثبت رسانید. علت اصلی  رشد بازارها در این هفته در خبرهای مربوط به حمایت دولتها از بازار سرمایه و افزایش امیدواری ها به کشف واکسن کرونا دیده
می شد.

تولید نفت عربستان در این هفته به ۷.۵ میلیون بشکه در روز رسید. بنابر داده های منتشر شده توسط اوپک در ماه ژوئن سطح تولیدات این گروه به کمترین سطح از سال ۱۹۹۱ رسیده است. تعداد حلقه های چاه نفت آمریکا در این هفته با سه حلقه کاهش به ۱۸۵ حلقه رسید. در پی توافقات تجاری به عمل آمده بین چین و آمریکا، چین ملزم به وارد کردن ۱۷۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی شد که در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ تنها ۱۹ درصد این برنامه را محقق کرده است. این بدین معنی است که چین تا پایان سال ۲۰۲۰ ملزم به وارد کردن ۱۳۹ میلیارد دلار کالای آمریکایی است که با توجه به خرید نفت و انرژی در نیمه دوم سال، می توان انتظار فشار بیشتر بر قیمت کالاهای اوپک را داشته باشیم.

شاخص دلارکه در ابتدای هفته پس از یک دوره نزول با رشد همراه شده و به سطح ۹۷.۲ رسیده بود، در روز پایانی هفته با
۶.۸ درصد کاهش به کمترین سطح در دو هفته قبل رسید و همین امر سبب افزایش تقاضا برای طلا و رشد قیمت فلز زرد تا ۱۸۰۹ دلار در هر انس شد.

در هفته دوم ژوئیه، انتشار داده های اقتصادی ماه ژوئن چین نشان داد که بعد از ماه ها نزول، میزان واردات و صادرات این کشور با رشد (به ترتیب ۰.۵درصد و ۲.۷ درصد) همراه شده است. بهبود شرایط اقتصادی چین سبب شد تا قیمت سنگ آهن به ۱۱۱دلار در هر تن برسد که در ۱۱ ماه قبل از این تاریخ بی سابقه بود. بهای هر تن مس هم به ۶۵۴۹ دلار رسید که اوج قیمت ۲ ساله بود. علاوه بر داده های اقتصادی مناسب از اقتصاد چین که محرک تقاضا بود، وقوع سیل در شهرهای شمالی چین فعالیت معادن این مناطق را تحت تاثیر قرار داد که سبب محدود شدن میزان عرضه و در نهایت رشد قیمت شد. شاخص قیمت آلومینیوم در این هفته صعودی بود و قیمت آلومینا (ماده اولیه آلومینیوم) در اوج ۴ ماهه خود قرار گرفت. افزایش تولید خودرو در چین را می توان محرک اصلی  قیمت آلومینیوم دانست.

در هفته سوم ژوئیه شاهد رشد قیمت نقره برای ششمین هفته متوالی بودیم به طوری که در پایان هفته برای اولین بار از سال ۲۰۱۶ از مرز ۲۰ دلار در هر انس عبور کرد. داده ها نشان می دهد میزان مصرف نقره در جهان از سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ با رشد ۰.۴درصدی همراه شده و به ۹۹.۸ میلیون انس رسیده است. پیش بینی ها حاکی از  پتانسیل بالای نقره برای رشد قیمت تا پایان سال است. میانگین قیمت طلا به نقره طی سالهای اخیر نزدیک به ۵۵ بوده که برای متعادل شدن این نسبت با توجه به قیمت های فعلی طلا، امکان رشد قیمت نقره تا ۳۰ دلار وجود دارد.

تصویب بسته حمایتی ۷۵۰ میلیارد یورویی برای اعطای وام ارزان قیمت به کسب و کار های آسیب دیده از کرونا موجب افزایش  نسبت یورو به دلار تا سقف ۱۹ ماهه شد.(۱.۱۵ )

یکی از مهمترین خبرهای این هفته خبر ورشکستگی شرکت کالیفرنیا ریسورس (بزرگترین تولید کننده نفت و گاز کالیفرنیا) بود. بیکر هیوز برای هجدهمین هفته متوالی تعداد چاه های نفت امریکا را با کاهش گزارش کرد. این در حالی بود که کاهش موجودی ذخایر نفتی دنیا بعد از رسیدن به پیک ۱۲۰ میلیون بشکه در این هفته کاهش یافت که نویدی از افزایش تقاضا و بهبود بازار بود.

در هفته سوم ژوئیه بالا گرفتن تنش های تجاری بین چین و آمریکا و تعطیلی کنسول گری های این دو کشور سبب شد تا شاخص سهام چین با سقوط ۴.۳۹درصدی روبه رو شود. این امر علاوه بر بازار سهام ، بهای نفت و کامودیتی ها را هم تحت تاثیر قرار داد به طوری که مس، روی و آلومینیوم به ترتیب با ۲%، ۱.۹% و ۱.۱% کاهش قیمت مواجه شدند. ارزش یوآن چین هم پس از ادامه درگیری های سیاسی دو کشور نزدیک به ۰.۲۵% درصد کاهش داشت.

وضعیت سفارش های  صادراتی، داخلی و تولید ماه ژوئیه در چین رشد قابل توجهی داشت و شاخص PMI  بخش تولید دراین ماه به ۵۱.۱ رسید و برای پنجمین ماه متوالی در محدوده انبساطی (بالاتر از ۵۰) قرار گرفت که نشان از اثر بخشی سیاست های حمایتی دولت است. علاوه بر این مشوق های مالیاتی برای صادرکنندگان (۱۳تا۱۶ درصد) هم سبب شد تا میزان صادرات این کشور در ماه ژوئیه بهبود یابد.

 

PMI چین از ژوئیه ۲۰۱۵ تا ژوئیه ۲۰۲۰

 

 رکورد تاریخی کاهش نرخ اوراق ۵ ساله امریکا در این هفته اتفاق افتاد. پس از اینکه نرخ اوراق قرضه ۵ ساله ایالات متحده به ۰.۲۵۶% رسید شاهد افزایش تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن و کم ریسک بودیم به طوری که در روزهای پایانی این هفته هر انس طلا درنزدیکی مرز ۱۹۷۰ دلار  قرار گرفت و رکورد تاریخی ۱۹۲۰ دلاری در سال ۲۰۱۱را شکست. گلدمن ساکس در گزارشات خود پیش بینی رشد قیمت طلا تا ۲۳۰۰ دلار در هر انس را ارائه کرد.

بهای نفت متاثر از اخبار مربوط به پیشی گرفتن جو بایدن از ترامپ در نظرسنجی های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا تحت فشار قرار گرفت. بسیاری از متخصصان بازار نفت و انرژی پیروزی” بایدن” در انتخابات را بزرگترین تهدید برای این صنعت می دانند و حتی کاهش تقاضای ناشی از شیوع کرونا را در رتبه بعدی قرار داده اند. علی رغم افت قیمت نفت، شرکت های گلینکور و رویال واچ شل در گزارش های خود برای سال ۲۰۲۰ سود عملیاتی پیش بینی کرده اند که دلیل آن را می توان در خرید نفت توسط این شرکت ها در زمان کاهش شدید قیمت و انبارسازی و فروش در قیمت های بالاتر جست و جو کرد. تعداد چاه های نفت آمریکا در این هفته با کاهش ۱حلقه ای به ۱۸۰ حلقه رسید که کمترین تعداد در ۱۱ سال اخیر بود. طی یک سال گذشته تعداد چاه های نفت آمریکا کاهش ۵۹۰ حلقه ای داشته است.

 

تغییرات بهای هر بشکه نفت برنت در ماه ژوئیه ۲۰۲۰

 

اوت

در هفته ابتدایی این ماه شاهد رکورد زنی فولادسازان چینی بودیم به طوری که قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی به ۱۲۱ دلار رسید. عملکرد فوق العاده اقتصاد چین در ژوئیه محرک قیمت ها از ابتدای ماه اوت بود. رشد اقتصادی چین در ماه ژوئیه به بالای ۷ درصد رسید که بیشترین مقدار در ۷ ماه گذشته بود (پنجمین ماه صعودی)

چینی ها که در ماه قبل بیش از ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز وارد می کرد،( کاهش ۸۶۰ هزار بشکه ای نسبت به ژوئن) این هفته هم به میزان کمتری خرید نفت داشتند که شاید علت آن را بتوان نزدیکی به نیمه دوم سال و تعهد واردات کالا از آمریکا دانست.

قیمت طلا در این هفته به ۲۰۶۰ دلار در هر انس رسید. آمارهای مربوط به ETF های طلا نشان از ورود پول به این حوزه برای هشتمین ماه متوالی داشت. داده های منتشر شده در این هفته نشان داد که  سرمایه گذاران در ماه ژوئیه اقدام به خرید ۱۶۶ تن طلا به ارزش ۹.۷ میلیارد دلار کرده بودند.

ارزش سهام بازار های دنیا در پایان این هفته با رشد  ۱.۹تریلیون دلاری به ۸۷.۸ تریلیون دلار رسید و بخش عمده ای از سقوط بازارهای جهانی ناشی از شیوع کرونا را جبران کرد. (در این مدت انتشار نتایج امیدوار کننده از تلاش ها برای کشف واکسن کرونا، بسته های حمایتی دولت ها، چاپ و تزریق پول توسط آمریکا و کاهش نرخ بیکاری در این کشور سبب شد تا خوش بینی در بازارهای مالی افزایش یابد و سبب افزایش خوش بینی ها به بازارهای جهانی شد.)

هفته دوم ماه اوت با ادامه رشد بازارهای مالی در دنیا و خصوصا امریکا همراه بود به گونه ای که شاخص داوجونز با ۰.۶۶درصد افزایش به ۲۷۸۷۰ واحد رسید و در قله ۶ ماهه خود قرار گرفت. بیشترین سهم از رشد بازارها مربوط به سهام شرکت های تکنولوژی محور به دلیل افزایش خریدهای اینترنتی و غیرحضوری است. این درحالی است که سهم شرکت های نفتی به کمتر از ۳درصد رسید (۲۵درصد در سال۱۹۸۰) و سهم بخش بانکی و مالی هم کم شد.

بهای هر بشکه نفت برنت در این هفته به ۴۵دلار رسید که این کاهش قمیت بیشتر ناشی از تعطیلی خطوط حمل و نقلی و کاسته شدن از تعداد مسافرتها و کاهش تقاضا از این محل بود. کاهش ۴ حلقه ای در تعداد چاه های نفت آمریکا از افت بیشتر قیمت نفت جلوگیری کرد. طی ۲۲ هفته تعداد چاه های نفت با کاهش ۷۵ درصدی به ۱۷۲ حلقه رسید.

در طول این هفته تعداد موقعیت های باز خرید یورو افزایش یافت (۱۹۱۰۳ موقعیت). نرخ برابری یورو در برابر دلار امریکا به ۱.۲۵ رسیده که بالاترین سطح تاریخی است. کاهش ارزش دلار در این هفته هم زمان با کاهش بهای طلا بود. فلز زرد با افت ۳.۶ درصدی با عقب نشینی قیمتی روبه رو شد و به ۱۹۵۳ دلار رسید. این در حالی است که سرمایه گذاران با افق بلند مدت نگرانی از این بابت افت قیمت ها ندارند و موسسه کریدیت سوییس قیمت هر انس طلا را برای سال آینده ۲۵۰۰ دلار برآورد کرده است. بانک آمریکا هم پیش بینی رشد قیمت ها تا مرز ۳۰۰۰دلار داشت.

کامودیتی ها در هفته سوم ماه اوت با رشد بیشتری همراه شدند. به عنوان مثال قیمت هر تن روی به ۲۴۴۶ دلار رسید و به بالاترین سطح از ابتدای ۲۰۲۰ رسید. به طوری که حتی اضافه شدن ۷۲۰۰ تن به موجودی انبارهای لندن LME هم نتوانست از حجم تقاضا و معاملات بکاهد. علت این افزایش یکباره در تقاضا را می توان در رشد تقاضا برای تولید ورق گالوانیزه جست و جو کرد. قیمت هر انس طلا هم در این هفته رشد خوبی داشت و موفق به عبور از مرز ۱۹۹۰ دلار شد. مهمترین عامل رشد قیمت طلا در این هفته به خرید سهام شرکت Barrik (یکی از تولیدکنندگان طلا) توسط وارن بافت نسبت داد که نشان از چشم انداز روشن قیمتی از دید این سرمایه گذار حرفه ای است. رقبای Barrik همچون کریکلند و کینروز و اگنیکو هم متاثر از این خبر با اقبال بازار روبه رو شدند.

انتشار داده های FOMC به وضعیت ناپایدار اقتصاد آمریکا اشاره داشت به طوری که داده ها حاکی از افزایش هزینه های خانواده های آمریکایی و رشد تعداد مدعیان بیمه بیکاری این کشور بود و ارزش دلار را به کاهش ۰.۲۱ درصدی به ۹۲.۶ رساند که کمترین سطح در ۲۷ ماه گذشته است. با ادامه سیاست های حمایتی دولت امریکا و چاپ و تزرزیق پول ترازنامه بانک مرکزی امریکا به میزان ۵۳ میلیارد دلار رشد کرد و به بالاتر از ۷ تریلیون دلار رسید (۳۶%GDP این کشور) رسید. این موضوع به عنوان سیگنال مثبتی برای بازارهای سهام تلقی شده و در نهایت شاهد رشد بازارهای مالی این کشور بودیم. ارزش سهام ۷ شرکت امریکایی موسوم به فانگمن در این هفته از مرز ۷.۶ تریلیون دلار گذشت که معادل اقتصاد هند و ژاپن است.

بعد از انتشار داده های ضعیف از شاخص های اقتصادی اروپا و کاهش شاخص ترکیبی PMI بخش خدمات و تولید اروپا به سطح ۵۱.۶( ۵۴.۹ در ماه قبل) شاهد تقویت دلار در برابر یورو بودیم. (یورو به دلار به ۱.۱۷ رسید)

خبر صلح لیبی در این هفته و افزایش تعداد چاههای نفت امریکا ( با ۱۱حلقه افزایش نسبت به دوره قبل به ۱۸۳ حلقه فعال رسید که همچنان زیر متوسط ۵ساله یعنی ۷۰۰ حلقه می باشد.) سبب شد تا طلای سیاه با افت بیش از یک درصدی به ۴۴ دلار در هر بشکه برسد. در مقابل عربستان هم با نیجریه و عراق بر سر سهمیه بندی مذاکراتی انجام داد طبق داده های منتشر شده از سوی اوپک، تحلیل گران انتظار کاهش ۱۱ میلیون بشکه ای در تقاضای روزانه را تا پایان ۲۰۲۰ دارند.

شروع هفته چهارم ماه اوت با رشد بازار سهام دنیا همراه بود به طوری که ارزش بازارهای جهانی در روزهای پایانی این هفته از مرز ۹۱ تریلیون دلار هم عبور کرد که در تاریخ بی سابقه بوده و عملا دوبرابر GDP دنیاست. این درحالیست که نزدیکی به انتخابات آمریکا می تواند سبب خروج پول از این بازارها و سرازیر شدن سرمایه به بازارهای اروپایی و اسیایی شود. پیشی گرفتن دموکرات ها در پیش بینی های مربوط به انتخابات ۲۰۲۰ سبب شده تا برآوردهایی از ادامه تضعیف دلار صورت گیرد. در صورت روی کار آمدن دموکرات ها می توان انتظار افزایش مالیات ثروتمندان و البته افزایش هزینه کردهای اقتصادی دانست. این گمانه زنی ها در کنار تداوم افرایش نرخ تورم به بالای ۲ درصد، سبب شده تا طلا با رشد تقاضا به ۱۹۷۲ دلار در هر انس برسد.

 شاخص PMI چین در ماه اوت با وجود افت اندک در بخش تولید، شاهد جهش بزرگی در بخش خدمات بود. با توجه به اینکه داده های مربوط به بخش مسکن چین در این بخش سنجیده می شود، افزایش PMI خدماتی نشان از رشد تقاضا برای فولاد و سنگ آهن دارد. بورس های آسیا پس از انتشار این خبر با رشد مواجه شدند. (شانگهای با ۱ درصد رشد و ژاپن با ۱.۹درصد) . چین در ماه ژوئیه و اوت رکورد واردات مس را شکست. موجوی انبار های LME هم به ۹۲۰۲۵ تن رسیده بود که کمترین سطح از سال ۲۰۰۷ می باشد .

 

داده  های مربوط به صادرات چین ( از ابتدای ۲۰۱۹ تا انتهای ژوئیه ۲۰۲۰)

داده  های مربوط به واردات چین ( از ابتدای ۲۰۱۹ تا انتهای ژوئیه ۲۰۲۰)

تحولات قیمت مس در ماه اوت۲۰۲۰ (SOURCE: INVESTING.COM)

 

سپتامبر

در هفته اول سپتامبر ۲۰۲۰ شاهد کاهش ارزش دلار و قرار گیری شاخص دلار در مرز ۹۲ بودیم که دلیل آن افت نرخ واقعی اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا به منفی ۱.۱ درصد بود که فشار زیادی بر این ارز وارد کرد. همین امر در کنار انتشار PMI مناسب چین (بالاترین سطح در ۸سال اخیر-۵۳.۱-)، محرک قیمتی روی بود و بهای این فلز را به ۲۵۵۲ دلار در هر تن رساند که در ۱۴ ماه قبل بی سابقه بود. پیش بینی هایی از افزایش مصرف مس در جهان به دلیل گسترده بودن کاربردهای این فلز وجود دارد که سبب شده تا برآوردهایی از رشد قیمت تا سطح ۱۰.۰۰۰ دلار در هر تن هم صورت گیرد.

طبق سنت هر ساله با شروع ماه سپتامبر شاهد عقب گرد در بازار سهام آمریکا هستیم که دلیل آن به وجود سابقه تاریخی ریزش در سال ۱۹۲۹ میلادی است. شاخص داوجونز و نزدک هر دو در این هفته کاهش داشتند و در نهایت ارزش بازار سهام دنیا طی دو روز (۵ و ۶ سپتامبر) با افت ۶۳۶ میلیارد دلاری مواجه شد که برابر با کل GDP  سوئیس است.

با توجه به اینکه در زمان کاهش شدید قیمت نفت ، ذخیره سازی های استراتژیک توسط چینی ها انجام شده بود، برگشت قیمت ها سبب شد تا شاهد افت تقاضا از سمت بازار های چینی باشیم . عربستان هم برای مقابله با  این موضوع اقدام به ارائه تخفیف به مشتریان خود کرده و بیشترین میزان تخفیف را به آسیایی ها و کمترین را به اروپایی ها اختصاص داد و بعد از این موضوع شاهد کاهش قیمت طلای سیاه تا ۳۷ دلار بودیم.

نزدیکی به ضرب العجل برکسیت و افزایش احتمال شکست انگلیس در مذاکرات سبب شد تا ارزش پوند تحت فشار زیادی قرار بگیرد. یورو هم نتوانست مقاومت ۱.۲ در برابر دلار را بشکند و مجددا تضعیف شد. دلیل این موضوع تقویت دلار بعد از انتشار آمار مناسب از وضعیت اشتغال آمریکا بود که شاخص دلار را تا ۹۳.۷ افزایش داد.این موضوع سبب شد تا انتظارات تورمی در امریکا کاهش یابد و تمایل به پوشش ریسک سرمایه گذاران به وسیله طلا کاهش یابد که به شکل عقب گرد قیمتی طلا و افت تا ۱۹۳۳ دلار در هر انس متبلور شد.

سقوط ارزش سهام شرکت ها در هفته دوم این ماه هم ادامه داشت و ارزش گروه فانگمن ۲۶۳میلیارد دلار در یک روز(۹ سپتامبر) سقوط کرد. علاوه بر این شاهد به حداقل رسیدن نرخ وام های مسکن در آمریکا بودیم به طوری که سرمایه گذاری در بخش مسکن و زمین و ساختمان در این کشور را با جذابیت زیادی همراه خواهد کرد.

نزدیکی به تعطیلات دو هفته ای چینی ها منجر به افزایش تقاضا برای کامودیتی ها برای مقابله با ریسک کمبود مواد اولیه شده است. آلومینیوم به بالاترین سطح قیمت در ۱۸ ماهه گذشته رسید و قیمت سایر فلزات پایه هم افزایش یافت. بهای زغال سنگ و سنگ آهن هم با رشد قابل توجهی همراه شده که به نظر کارشناسان بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس این روند صعودی تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.

در هفته دوم سپتامبر شاهد ادامه کاهش ارزش دلار در بازار های جهانی بودیم که دلیل آن برنامه های فدرال رزرو برای تضمین اشتغال و کنترل نرخ بیکاری لست. طبق اخرین نشست فدرال رزرو نرخ بهره دلار تا سه سال آینده ثابت باقی خواهد ماند.

قیمت مس در بازار های جهانی همچنان پرشتاب و صعودی است و در انتهای هفته کاری به ۶۸۵۲ دلار رسید. خبر ها نشان از صدور مجوز واردات قراضه مس به چین دارد که در این صورت به کنترل تقاضا و رشد قیمت کمک می کند. قیمت هر انس طلا در پایان معاملات روز جمعه ۱۸ سپتامبر به ۱۹۵۱ دلار رسید. (تغییرات قیمتی طلا طی ۱۰سال گذشته در نمودار ذیل نشان داده شده است.) گروه موسوم به فانگمن هم با افت ارزش روبه رو شد و منجر به کاهش ارتفاع بیش از ۱ درصدی شاخص نزدک امریکا شد. تعداد حلقه های چاه نفت امریکا نیز با رشد اندکی نسبت به هفته قبل به ۲۵۵ حلقه رسید.

 

تغییرات قیمتی بهای طلا طی ده سال گذشته (۲۰۰۹-۲۰۲۰)

(SOURCE:Tradingview)

تعداد حلقه های چاه نفت امریکا و دنیا در تاریخ  ۱۸ سپتامبر

تغییرات شاخص نزدک امریکا (SOURCE: INVESTING.COM)

 

حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها