صندوق پروژه

صندوق پروژه یکی از انواع صندوق‌های تامین مالی است که تامین مالی پروژه‌ای مشخص را فراهم می‌کند. در واقع، صندوق پروژه با کسب مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار تاسیس می‌شود و بستری برای جمع‌آوری سرمایه خرد از عموم و تخصیص آن به پروژه تعریف شده در اساسنامه صندوق است. در این حالت مدیریت و مسئولیت تمامی امور پروژه در طول دوران ساخت و بهره‌برداری به عهده شرکتی است که برای اجرای پروژه مورد نظر تشکیل می‌شود و تحت نظارت نهادها و ارکان قانونی فعالیت می‌کند. براساس امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه، صندوق به منظور اجرای پروژه، یک شرکت سهامی خاص را که شرکت پروژه نامیده می‌شود، از بین شرکت‌های موجود انتخاب یا در غیر این صورت تأسیس کرده و اجرای پروژه را به این شرکت واگذار می‌کند. کلیه سهام شرکت پروژه به صندوق تعلق خواهد داشت. پس از تکمیل پروژه و آغاز بهره‌برداری از آن تا حد امکان و مطابق مفاد اساسنامه، دارایی‌ها و تعهدات صندوق به شرکت پروژه منتقل می‌گردد. آن‌گاه شرکت پروژه به شرکت سهامی عام تبدیل شده و سهام آن در بورس یا بازار خارج از بورس قابل معامله خواهد شد. دارایی‌های صندوق پروژه از جمله سهام شرکت پروژه، بین دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق تقسیم شده و صندوق تصفیه و منحل خواهد شد.

  • پروژه‌های قابل قبول برای صدور مجوز تاسیس صندوق‌های پروژه عبارتند از:
  • پروژه‌هایی که هزینه ساخت پیش‌بینی شده برای آنها، حداقل ۱۰۰ میلیارد ریال باشد.
  • پروژه های نیمه تمام به شرط داشتن اطلاعات مالی شفاف.
  • پروژه‌هایی که بازدهی پیش‌بینی شده در طرح توجیهی، برای سایر تامین‌کنندگان منابع مالی اجرای آن (به غیراز سرمایه گذاران)، از کمترین نرخ تسهیلات در نظام بانکی کشور کمتر نباشد.
  • اظهار نظر حسابرس درخصوص صورت های مالی پروژه‌ها مقبول و بدون شرط باشد (درصورت مشروط بودن به تشخیص سازمان قابل تأیید می شود).

   نقشه سایت          بیانیه حقوقی          حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها

logo-samandehi

©۱۳۹۹ تمامی حقوق برای مشاور سرمایه‌گذاری کاریزما محفوظ است.
طراحی شده توسط تیم کاریزما.