پذیرش

ما به شما کمک می‌کنیم که سهام شرکتتان را در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران به عموم عرضه کنید.
هنگام تاسیس یک شرکت، موسسین با اطلاع از خصوصیات هر یک از انواع شرکت‌های تجاری و مقایسه آن با نیازهای خویش، تصمیم به انتخاب مناسب‌ترین نوع شرکت (سهامی، تضامنی، با مسئولیت محدود و …) می‌گیرند. ممکن است در ادامه فعالیت شرکت به اقتضای تغییرات محیطی یا نیازهای جدید و رشد شرکت، تغییر نوع شخصیت حقوقی شرکت به نوعی دیگر را ایجاب نماید.

شرکت‌ها پس از تاسیس نیازمند منابع مالی جدید برای توسعه فعالیت‌های خود هستند. ممکن است منابع مالی سهام‌داران محدود باشد و توانپاسخ‌گویی به آن را نداشته باشند. با تنوع بخشیدن به ترکیب صاحبان سهام و افزایش سرمایه می‌توان  منابع سهام‌داران جدید را به‌کار گرفت و نیازهای مالی فزاینده شرکت را تامین کرد. با پذیرش در بازار سرمایه شرکت‌ها می‌توانند منابع مالی مطلوب را جذب نمایند. بارزترین مزایای تبدیل یک شرکت به سهامی عام از راه عرضه سهام آن در بازار سرمایه امکان تامین مالی بیش‌تر از سهامداران و افزایش نقدشوندگی سهام شرکت است.

مطابق قانون تجارت، «شرکت‌های سهامی خاص نمی‌توانند سهام خود را برای پذیره‌نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک‌ها عرضه نمایند یا به انتشار آگهی و اطلاعیه و یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت نمایند؛ مگر این‌که از مقررات مربوط به شرکت‌های سهامی عام تبعیت نمایند».

مزایای پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه به شرح زیر است:

افزایش اعتبار شرکت  نزد جامعه، اعتباردهندگان و مشتریان

شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه از فیلترهای نهادهای نظارتی گذر کرده‌اند و وضعیت مالی و عملیاتی خوبی دارند. پس از پذیرش در بازار سرمایه، شرکت و محصولات آن به اقشار جامعه معرفی و برای گروه جدیدی از مشتریان بالقوه تبلیغات ایجاد می‌شود. این امر می‌تواند سهم بازار شرکت را افزایش دهد. به‌این‌ترتیب اعتبار شرکت نزد جامعه و اعتباردهندگان بیشتر و چانه‌زنی شرکت در تعاملات تجاری و عمومی آسان می‌شود.

ارزش‌گذاری شفاف و تعیین قیمت سهام شرکت

ققیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده با توجه به وضعیت شرکت ‌و صنعتی که در آن فعال هستند، روزانه تعیین می‌شود. این ارزش‌گذاری بر پایه اوضاع مالی، رشد تولید، کاهش هزینه‌ها، افزایش فروش و برنامه‌ توسعه که شرکت‌ها افشا می‌کنند، و عرضه و تقاضای سهام شرکت انجام می‌شود. به این ترتیب صاحبان سهام از مزیت تعیین روزانه ارزش دارایی‌هایشان، توسط بازاری رسمی بهره‌مند می‌شوند.

تأمین مالی آسان و ارزان

فروش سهام جدید به عموم در بازار سرمایه به منظور جذب سرمایه، آسان‌تر از پیدا کردن سرمایه‌گذار خصوصی است. این سهولت افزایش سرمایه به دلیل تمرکز سرمایه در بورس است، که با هدف مشارکت در حقوق شرکت‌های پذیرش‌شده صورت گرفته.
همچنین، تامین مالی شرکت‌های بورسی از سامانه‌ بانکی در مقایسه با شرکت‌های غیر بورسی آسان‌تر است. برای مثال شرکت‌های بورسی می‌توانند سهام خود را برای اخذ تسهیلات به وثیقه بگذارند یا بر مبنای سهام اوراق بدهی منتشر کنند.
علاوه بر این، وجود سیستم رتبه‏بندی ناشران اوراق با حذف رکن ضامن و یا تقلیل تضامین مورد نیاز، انتشار اوراق بدهی توسط شرکت‌های پذیرفته‌شده را تسهیل می‌کند.

نقل‌وانتقال سهام به‌صورت آسان، سریع و کم‌هزینه

نقدشوندگی سهام در بازار سرمایه بالاست. سهامداران فعلی شرکت‌های پذیرفته شده می‌‌توانند به راحتی سهام خود را به دیگر سرمایه‌گذاران واگذار کنند.
همچنین نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های خارج از بورس چهار درصد ارزش اسمی مالیات دارد. این مالیات برای شرکت‌های پذیرفته شده به نیم درصد ارزش معامله تغییر می‌کند.

معافیت مالیاتی

ده درصد از مالیات بر درآمد شرکت‌هایی که سهام آن‌ها برای معامله در بورس­های داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت‌های پذیرفته‌شده حذف نشده‌اند با تایید سازمان بورس و اوراق بهادار بخشوده می‌شود. شرکت‌های مذکور، در صورتی‎که در پایان دوره مالی به تایید سازمان حداقل بیست درصد سهام شناور آزاد داشته باشند، از دو برابر معافیت‎های فوق برخوردار می‌شوند.

   نقشه سایت          بیانیه حقوقی          حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها

logo-samandehi

©۱۳۹۹ تمامی حقوق برای مشاور سرمایه‌گذاری کاریزما محفوظ است.
طراحی شده توسط تیم کاریزما.