پذیرش

ما به شما کمک می‌کنیم که سهام شرکتتان را در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران به عموم عرضه کنید.
هنگام تاسیس یک شرکت، موسسین با اطلاع از خصوصیات هر یک از انواع شرکت‌های تجاری و مقایسه آن با نیازهای خویش، تصمیم به انتخاب مناسب‌ترین نوع شرکت (سهامی، تضامنی، با مسئولیت محدود و …) می‌گیرند. ممکن است در ادامه فعالیت شرکت به اقتضای تغییرات محیطی یا نیازهای جدید و رشد شرکت، تغییر نوع شخصیت حقوقی شرکت به نوعی دیگر را ایجاب نماید.

شرکت‌ها پس از تاسیس نیازمند منابع مالی جدید برای توسعه فعالیت‌های خود هستند. ممکن است منابع مالی سهام‌داران محدود باشد و توانپاسخ‌گویی به آن را نداشته باشند. با تنوع بخشیدن به ترکیب صاحبان سهام و افزایش سرمایه می‌توان  منابع سهام‌داران جدید را به‌کار گرفت و نیازهای مالی فزاینده شرکت را تامین کرد. با پذیرش در بازار سرمایه شرکت‌ها می‌توانند منابع مالی مطلوب را جذب نمایند. بارزترین مزایای تبدیل یک شرکت به سهامی عام از راه عرضه سهام آن در بازار سرمایه امکان تامین مالی بیش‌تر از سهامداران و افزایش نقدشوندگی سهام شرکت است.

مطابق قانون تجارت، «شرکت‌های سهامی خاص نمی‌توانند سهام خود را برای پذیره‌نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک‌ها عرضه نمایند یا به انتشار آگهی و اطلاعیه و یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت نمایند؛ مگر این‌که از مقررات مربوط به شرکت‌های سهامی عام تبعیت نمایند».

مزایای پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه به شرح زیر است:

افزایش اعتبار شرکت  نزد جامعه، اعتباردهندگان و مشتریان

شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه از فیلترهای نهادهای نظارتی گذر کرده‌اند. همچنین پس از پذیرش در بازار سرمایه، شرکت و محصولات آن به اقشار جامعه معرفی و برای عده جدیدی از مشتریان بالقوه تبلیغات ایجاد می‌شود. این موضوع ممکن است به افزایش سهم بازار شرکت منجر شود. به‌این‌ترتیب اعتبار شرکت نزد جامعه و اعتباردهندگان بیشتر و امکان چانه‌زنی شرکت در تعاملات تجاری و عمومی آسان می‌شود.

شفافیت در اداره و بررسی عملکرد شرکت

شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه باید گزارش‌های مالی و عملیاتی خود را در فواصل زمانی معین برای اطلاع‌رسانی هماهنگ و عادلانه به عموم افشا کنند. به این‌ترتیب نظارت بر عملکرد آن‌ها توسط سهامداران و نهادهای ناظر تسهیل می‌شود. با رعایت مقررات نهادهای نظارتی سلامت شرکت بهبود می‌یابد. سیستم‌های اطلاعاتی حسابداری و کنترل‌های داخلی شرکت ارتقا می‌یابد و بالتبع نظام راهبری شرکتی با کیفیت بالاتری مستقر می‌شود.

اطلاعات افشا شده معیاری مناسب برای مقایسه شرکت با سایر شرکت‌ها در صنعت مشابه و نیز در مقایسه با وضعیت کل صنایع به دست می‌دهد.از این طریق امکان ارزیابی عملکرد مدیریت شرکت فراهم می‌شود.

ارزش‌گذاری شفاف و تعیین قیمت سهام شرکت

قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه با توجه به وضعیت شرکت ‌(اوضاع مالی، رشد تولید، کاهش هزینه‌ها، افزایش فروش، برنامه‌ برای توسعه و سایر اطلاعاتی که شرکت‌ها افشا می‌کنند) و وضعیت صنعتی که شرکت در آن فعال است، به صورت روزانه تعیین می‌شود. به این‌ترتیب صاحبان سهام از مزیت تعیین روزانه ارزش دارایی‌هایشان، توسط یک بازار رسمی بهره‌مند می‌شوند.

تأمین مالی آسان و ارزان

فروش سهام جدید به عموم در بازار سرمایه، به منظور جذب سرمایه، به مراتب آسان‌تر از پیدا کردن سرمایه‌گذار خصوصی است. همچنین تامین مالی شرکت‌های مذکور از سامانه‌ بانکی در مقایسه با شرکت‌های غیر بورسی، آسان‌تر است. به عنوان مثال از سهام شرکت‌های بورسی می‌توان به عنوان وثیقه برای اخذ تسهیلات استفاده نمود.

نقل‌وانتقال سهام به‌صورت آسان، سریع و کم‌هزینه

نقدشوندگی سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه افزایش می‌یابد. سهامداران فعلی شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه می‌‌توانند به راحتی سهام خود را به دیگر سرمایه‌گذاران واگذار و بالتبع سرمایه‌گذاران جدید می‌توانند در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنند. امکان استفاده از مشارکت عمومی، ساختار مالکیت در شرکت را توسعه می‌دهد.

مزایای قانونی و مشوق‌های دولتی ازجمله معافیت مالیاتی

ده درصد از مالیات بر درآمد شرکت‌هایی که سهام آن‌ها برای معامله در بورس­های داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه حذف نشده‌اند با تایید سازمان بورس و اوراق بهادار بخشوده می‌شود. این بخشودگی دو برابر می‌شود اگر  شرکتدر پایان دوره مالی حداقل بیست درصد سهام شناور آزاد داشته باشد. این موضوع با تایید سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود.

افشای نظارتی          نقشه سایت          بیانیه حقوقی          حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها

logo-samandehi

©۱۳۹۹ تمامی حقوق برای مشاور سرمایه‌گذاری کاریزما محفوظ است.