ارزش‌گذاری

بخش مهمی از استراتژی کسب‌وکار امروز، نیازمند ارزشیابی دقیق آن است. مفهوم ارزش و فعالیت ارزش‌گذاری از جمله مفاهیمی است که به کلیه فعالیت‌های مالی اعم از تامین مالی، سرمایه‌گذاری و مدیریت پرتفوی، امور مالی شرکت‌ها و تجدید ساختار مالی آن‌ها گره خورده و هر یک از این فعالیت‌ها به نوعی در بخشی از فرآیند خود نیازمند ارزش‌گذاری است. ارزش‌گذاری اصولی و صحیح دارایی‌ها نقش عمده‌ای در تخصیص بهینه سرمایه ایفا می‌کند.

ارزیابی تجاری باید توسط یک متخصص ارزشیابی واجد شرایط با اعتبار مناسب انجام شود. مشاور سرمایه‌گذاری کاریزما در تلاش است تا با یک‌پارچه کردن به‌روزترین مفاهیم و مدل‌های متنوع ارزش‌گذاری، به نتیجه‌ای دقیق از ارزش دارایی‌های مالی شرکت‌ها و استارتاپ‌ها دست یابد و در زمانی معقول مبنای مناسبی را جهت تصمیمات سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه در اختیار مشتریان قرار دهد. ارزش‌گذاری فرآیندی است که در آن ارزش فعلی دارایی مالی، شرکت یا کسب‎وکار بسته به نوع آن بر اساس مدل‌های ارزش‌گذاری‌ تعیین می¬گردد .مدل‌های مبتنی بر دارایی، تنزیلی (تنزیل جریان نقد و سود تقسیمی) و نسبی، رایج‌ترین مدل‌های ارزش‌گذاری می‌باشند. مؤسسات اقتصادی به دلایل زیر نیازمند استفاده از خدمات ارزش‌گذاری هستند:

  • شرکت‌هایی که در بازار سرمایه پذیرش می‌شوند، برای تعیین قیمت پایه در عرضه اولیه، باید ارزش‌گذاری شوند.
  • اگر قصد فروش کسب‌و‌کار وجود داشته باشد، ابتدا ارزش پایه محاسبه و سپس یک استراتژی جهت بهبود سودآوری آن پیشنهاد می‌شود. همچنین به منظور خرید و فروش‌هاى بلوکى سهام شرکت‌های بورسی، باید دقیق ارزش‌گذاری شوند.
  • برای گروهی که جهت استراتژی رشد خود، قصد ادغام و تملیک دارند، ارزش‌گذاری کسب‌وکار، به آن‌ها کمک می‌کند برای ارزیابی منصفانه بودن قیمت پیشنهادی خرید تصمیم بگیرید.
  • با ارزش‌گذاری مستقل و درستی از شرکت، می‌توان از اختلافات احتمالی بین مالکان، سهام‌داران و سایر مشارکت‌کنندگان جلوگیری کرد.
  • در مواقع نیاز به تأمین مالی از طریق بانک‌ها یا سایر سرمایه‌گذاران احتمالی و در خصوص توثیق سهام، ارزیابی عینی از ارزش شرکت لازمه مذاکره است.
  • برای داوری در دادگاه‌ها در خصوص ارزش شرکت، شهادت و گواهی یک کارشناس تحلیل و ارزیابی معتبر موجب تقویت پرونده می‌شود.
  • دانستن ارزش شرکت برای پرداخت مالیات و جلوگیری از اضافه پرداخت ضروری است.
  • مدیریت سبد دارایى، نیازمند فرآیند ارزش‌گذاری است.
  • ارزش‌گذارى برای طرح‌ها، ایده‌ها و استارتاپ‌ها جهت سرمایه‌گذارى و برای انواع دارایى‌هاى فکرى و نامشهود شامل حق اختراع و علامت تجارى نیز انجام می‌شود.

افشای نظارتی          نقشه سایت          بیانیه حقوقی          حریم خصوصی و کوکی‌ها

حریم خصوصی و کوکی‌ها

logo-samandehi

©۱۳۹۹ تمامی حقوق برای مشاور سرمایه‌گذاری کاریزما محفوظ است.